“Dosya Gezgini Yanıt Vermiyor” Hatası İçin 4 Farklı Çözüm Yolu

explorer hataları için çözüm önerileri

Dosya Gezgini veya Windows Gezgini , tüm dosyalarınıza, klasörlerinize ve sürücü yönetiminize kolay erişim sağlamak için tasarlanmış etkili bir araçtır. Bu yerleşik dosya yöneticisi uygulaması, Masaüstü, İndirilenler, Belgeler, Resimler vb. gibi temel kullanıcı öğelerini tek bir yerde gösterir ve kullanıcıların kopyalama, yapıştırma, silme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olur.

Ancak başka işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows 11 / 10 gibi işletim sistemlerinde de Dosya Gezgini ara sıra hata verebilir. Bu makalemizde Windows 11 için ne gibi çözümler deneyebiliriz onlara bakacağız.

Dosya Gezginini Yeniden Başlatmak

Olası sorunu düzeltmek için kullanabileceğiniz en yaygın çözümlerden biridir. Eğer dosya gezgini durduk yere kapanıyorsa yapmanız gereken işlemlerden biri de Dosya Gezgini‘ni kapatıp yeniden çalıştırmak olabilir. Bunun için;

Adım 1: CTRL + Shift + ESC tuşlarına birlikte basıp Görev Yöneticisi‘ni açın.

Adım 2: Windows Gezgini uygulamasına sağ tıklayıp Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Görev Yöneticisi penceresinin üst kısmında bulunan Dosya menüsüne tıklayıp Yeni Görev Çalıştır seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Açılan pencerede explorer.exe yazıp Tamam butonuna basın.

Bu yöntemden sonra umarım Dosya Gezgini Yanıt Vermiyor hatasından kurtulursunuz. Ancak olmazsa diğer çözümleri denemek isteyebilirsiniz.

Gereksiz ve Geçici Dosyaları Sisteminizden Silin

Bilgisayar sisteminiz geçici dosyalarınızı zamanla biriktirir. Normalde bir dosyanın sadece bilgisayarınızda bulunması nedeniyle Dosya Gezgini hatası almazsınız. Ancak geçici klasörde bulunan dosyalar bilgisayarınızda çalıştığınız başka programlar tarafından kullanıldığında CPU bunu işler ve tüm komutlara yanıt vermeye çalışınca Dosya Gezgini Yanıt Vermiyor hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bilgisayarınızdan geçici dosyaları silmeyi ara sıra yapmanızı tavsiye ediyorum.

Adım 1: Windows + R tuş kombinasyonuyla Çalıştır programını başlatın.

Adım 2: Çalıştır programında Aç: kısmının karşısındaki alana %temp% yazıp Tamam butonuna basın.

Adım 3: Karşımıza bilgisayarımızda bulunan geçici dosyaların depolandığı klasör gelecektir. Burada CTRL + A tuş kombinasyonuyla hepsini seçip delete tuşuyla silmemiz gerekiyor.

Not: Bunu yaparken bazen çalışan programlarda işlenen dosyalar silinmeyebilir. Bu nedenle bu yöntemi denemeden önce isterseniz tüm programlarınızı kapatın sonra deneyin.

Dosya Gezgini Geçmişini Temizleme

Adım 1: Klavyeden Windows tuşuna basın ve “Dosya Gezgini Seçenekleri” diye arama yapın. Çıkan sonuca tıklayın.

Adım 2: Karşımıza çıkan pencerede Gizlilik kısmında Dosya Gezgini geçmişini temizle seçeneği göreceksiniz. Temizle butonuna tıklamanız gerekiyor.

Görüntü Ayarlarını Değiştirin

Dosya Gezgini Yanıt Vermiyor hatası ile Görüntü Ayarlarının ne ilgisi olabileceğini sorgulayabilirsiniz. Ancak Görüntü Ayarlarının Başlatma ve Yükleme üzerinde etkisi olabileceğini bununda Dosya Gezgini uygulamasını çalıştırmasında sorun çıkarabileceğini unutmayın. Bu nedenle aşağıdaki adımları uygulayarak sorununuzun çözülüp çözülmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.

Adım 1: Masaüstü’nde boş bir alana sağ tıklayıp Görüntü Ayarları seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Karşınıza gelen pencerede Ölçek ve Düzen alanında bulunan Ölçek değerini 125% olarak değiştirin.

Büyük halini görmek için resme tıklayınız

Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmek için ilk yöntem olan Dosya Gezginini Yeniden Başlat kısmına bakıp, yeniden başlatabilirsiniz.

Bu yöntemlerin haricinde eğer C diskinizde (Windows’un kurulu olduğu diskte) boş alan çok az ise Dosya Gezgini açılmayabilir ya da durduk yere kapanabilir. Bunun için gereksiz ve kullanmadığınız dosyalarınızdan kurtulup C diskinizde boşalan yaratabilirsiniz. Bu da bir başka yöntem.

Umuyoruz ki buradaki yöntemlerin biri ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir