Microsoft Edge’de Tarayıcı İzleme Nasıl Kısıtlanır?

Microsoft Edge Tarayıcı İzleme Nasıl Kısıtlanır

Web siteleri, sitelerdeki içeriği nasıl görüntülediğiniz ve bunlarla nasıl etkileşime girdiğiniz de dahil olmak üzere tarama davranışınız hakkında veri toplamak için izleyicileri kullanır. Bunların temel amacı sizleri izleyerek sizlere ilgilendiğiniz alanlarda reklam göstermektir.

Yeni Microsoft Edge tarayıcısı, Chromium açık kaynak proje kod tabanını benimsemiştir. Yeni Edge, bilinen izleyicileri algılamak ve engellemek için tasarlanmıştır veya hangi izleyicilerin engelleneceğine karar vermenize olanak tanır. Edge, şu üç izleme önleme düzeyi sağlar:

  • Temel : Çoğu internet sitelerinin sizi izlemesine olanak sağlar. İçerik ve reklamlar büyük oranda kişiselleştirilir. Bilinen zararlı içerikler engellenir.  
  • Dengeli (Önerilen) : Ziyaret etmediğiniz sitelerdeki potansiyel olarak zararlı izleyicileri engeller. İçerik ve reklamlar muhtemelen daha az kişiselleştirilmiş olacaktır.
  • Katı : Siteler arasında zararlı olabilecek izleyicileri engeller. İçerik ve reklamlar muhtemelen minimum düzeyde kişiselleştirmeye sahip olacaktır.

Şimdi de Microsoft Edge tarayıcısında izlemeyi nasıl kısıtlayacağımıza daha doğrusu izleme önleme düzeyini nasıl değiştireceğimize bakalım.

Adım 1: Microsoft Edge tarayıcısını açın.

Adım 2: Adres çubuğuna edge://settings/privacy yazıp Enter tuşuna basın.

Adım 3: İzleme engelleme düzeyini Katı olarak seçin ve ardından bu sekmeyi kapatın.

Bu kadar! Böylece çoğu web sitesindeki izleyiciler kısıtlanmış olur. Reklamlar daha az kişiselleştirilmiş olur. Ancak sitelerin bazı bölümleri çalışmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir