Gmail İle Gizli E-Posta Nasıl Gönderilir?

Gmail ile gizli mail gönderme

Gmail kapsamlı bir e-posta gönderme platformudur. Sadece iş e-postaları, iş ilanları, ilanlar vb. gönderip alacağınız bir yer değil. Aynı zamanda her gün e-posta yoluyla tonlarca sınıflandırılmış veriyi düzenleyen bir platformdur. Banka bilgileri, yatırımlar, işle ilgili gizli bilgiler sadece birkaç örnektir.

Gmail, e-posta gönderirken gizliliğin güvenliğini artırmak için ‘Gizli Mod’ seçeneğini aktif hale getirmiştir. Artık gizli e-postalar gönderebilirsiniz ve alıcı bunları bir dereceye kadar kötüye kullanamaz. Aynı zamanda bunu açmak okumak için belirli bir parola girmesi gerekmektedir. Bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Gmail Gizli Mail Nasıl Gönderilir?

Adım 1: Tarayıcınızdan Gmail.Com‘a girip sol taraftaki seçeneklerden Oluştur butonuna tıklayın.

Adım 2: Oluştur butonuna tıkladıktan sonra sağ tarafta mail gönderme penceresi açılacak. Burada Gönder butonunun yanında kilit simgesi var. Esasen bu Gizli Mod’a geçmenizi sağlayan ikondur. Bu simgeye tıklayalım.

Adım 3: Gizli Mod’a Geç simgesini tıklayınca karşımıza küçük bir Gizli Mod penceresi çıkacaktır. Burada Geçerlilik Sonu ve Şifre Kodu ile ilgili seçenekler bulunuyor.

Geçerlilik Sonu Ayarla: Bu kısımda bu e-postanın ne zamana kadar geçerli olduğunu belirtirsiniz. Belirttiğiniz tarihten sonra bu e-posta içeriği karşı tarafta görülmez. “Süresi 1 hafta içinde dolacak” kısmının yanında minik bir ok simgesi var oraya tıklayarak bu süreyi değiştirebilirsiniz. Ancak kendiniz doğrudan bir tarih ya da süre giremiyorsunuz sadece var olan seçeneklerden birini seçebiliyorsunuz.

Şifre Kodu Gerektirir: Bu kısımda ise karşıdaki kişinin e-postayı açması için bir şifre girmesi istersek eğer “SMS şifre kodu” seçeneğine tıklarız.

Adım 4: Bu iki işlemi yapıp e-postayı göndermek için “Gönderbutonuna tıklayınca karşımıza SMS kodunun gideceği telefonu girmemizi isteyecek.

Gmail Gizli Mail Nasıl Okunur?

Tüm bunları yaptıktan sonra karşı taraf gönderdiğimiz maili açınca içeriği şöyle görünecektir.

Şifre kodu gönder dediğimizda daha önce girdiğimiz telefona G-****** tarzında bir şifre gelecektir. Şifreyi girdikten sonra mail okunabilir.

Gmail Gizli E-posta İzni Nasıl Kaldırılır?

Diyelim ki maili gönderirken geçerlilik tarihini 1 hafta yaptınız ama sonrasında bunu iptal etmek istiyorsunuz o zaman izlemeniz gereken adımlar şunlar olacaktır.

Adım 1: Gmail.com da hesabınızı açın.

Adım 2: Sol taraftaki seçeneklerden Gönderilmiş Postalar seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Gizli olarak göndermiş olduğunu e-postaya tıklayın.

Adım 4: Göndermiş olduğunuz e-postaya girince aşağıdaki gibi ekran görünecek. Burada Erişim İznini Kaldır kısmına tıklayarak erişim süresini iptal edebiliyorsunuz.

Büyük hali için resme tıklayınız

Bu yazıda Gmail‘den gizli e-postayı nasıl göndereceğinizi nasıl açacağınızı ve erişim süresini nasıl iptal edeceğinizi anlattım. Bu şekilde gizliliğini bir tık arttırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir