Google Dokümanlar: Bul ve Değiştir Özelliği Nasıl Kullanılır

Google Dokümanlar - Bul ve Değiştir Özelliği Nasıl Kullanılır

Google Dokümanlar‘da bulunan Bul ve Değiştir özelliği sayesinde belgenizdeki herhangi bir metni sadece bulmakla kalmaz aynı zamanda bunu başka bir metin ile değiştirebilirsiniz. Bu özellik basit görünmesine rağmen oldukça hayat kurtarıcı bir özelliktir.

Örneğin Python ile ilgili bir makale yazıyorsunuz. Ancak bazen Python yerine Pyhton (ki bu benim sıkça yaptığım bir yanlıştır (: ). Eğer bir kaç tane tek tek bulup değiştirebilirsiniz. Ancak çok fazla ise Bul ve Değiştir özelliği yardımınıza koşar. Aynı şekilde belgenizde büyük küçük harf sıkıntısından da sizi kurtaracaktır. Örneğin “Öğretmen Bilişim Ağı” şeklinde yazmanız gerekirken siz “Öğretmen bilişim Ağı” yazdınız. Yine Bul ve Değiştir özelliği sayesinde oldukça kolay bir şekilde tümünü düzeltebilirsiniz.

Şimdi de Bul ve Değiştir özelliğini Google Dokümanlar’da nasıl kullanıldığını görelim.

Adım 1: Google Dokümanlar sayfasına girin ve düzenleyeceğiniz belgeyi seçin.

Adım 2: Belgenizi açtıktan sonra CTRL + F (Arama Kısa Yolu) tuş kombinasyonuyla arama kutusunu açın. (Eğer MAC kullanıyorsanız Command + SHIFT + H tuşlarına basmanız gerekir)

Adım 3: Açılan arama kutusunda üst üste üç nokta olan simgeye tıklayın. Böylece önünüze “Bul ve Değiştir” başlıklı küçük bir kutucuk gelecek.

Adım 4: Artık Bul ve Değiştir özelliğini kullanabiliriz. Bunun için belgemizde değiştirmeyi düşündüğümüz metnimizi Bul kısmındaki kutuya, hangi metinle değiştireceksek onu da Değiştir isimli kutuya yazıyoruz.

Bunları yazdıktan sonra altta bulunan “Değiştir“, “Tümünü Değiştir“, “Önceki” ve “İleri” butonları aktif hale gelecek.

Değiştir butonuna tıklarsak sadece ilk bulduğunu değiştirecek.

Tümünü Değiştir butonuna tıklarsak belgenin tamamında değişiklik yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir