Google Dokümanlar Farklı Yazı Tipi Nasıl Eklenir?

google dökümanlar farklı yazı tipi ekleme

Her yerden erişme imkanı sunan Google Dökümanlar ile oluşturduğun bir belgeye daha güzel görüntü oluşturması amacıyla farklı yazı tiplerini nasıl kullanacağınızdan bahsedeceğiz.

Bir Google Dokümanlar belgesine yeni yazı tipleri eklemenin birkaç yolu vardır. Uygulamanın içinde bir yöntem var, ancak biraz gizlenmiş durumda. Diğer yöntem, üçüncü taraf uygulamaları kullanarak yeni yazı tipleri eklemeyi içerir.

Bu yazımızda Google Dökümanlar‘da bulunan ama kullanılması için önce eklemeniz gereken yazı tiplerini nasıl seçeceğinize ve nasıl etkinleştireceğinize bakacağız.

Adım 1: Öncelikle Google Dökümanlar adresine girin. İsterseniz boş bir belge açın ya da daha önce oluşturduğunuz belgelerden bir tanesini seçin.

Adım 2: Normalde Google Dökümanlar ile oluşturduğunuz belgelerde yazı tipi Arial olarak gelmektedir. Araç çubuğundan Arial yazan yerin yanındaki küçük ok simgesine tıklayın ve aşağıdaki gibi bir ekran gelecek karşınıza.

Adım 3: İsterseniz açılan seçeneklerden başka bir yazı tipi seçebilirsiniz. Ya da en üstte bulunan Diğer yazı tipleri seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Adım 4: Karşımıza küçük bir pencere açılacak burada kullanmak istediğimiz yazı tipinin ismine tıklayıp alt kısımda bulunan Tamam butonuna tıklayabilirsiniz.

Adım 5: Yazı tipini seçip Tamam dedikten sonra pencereyi kapatmak için küçük pencerenin sağ üst köşesinde bulunan çarpı simgesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Artık Google Dökümanlar‘da bulunan farklı yazı tiplerini bu şekilde ekleyerek belgelerinizdeki yazı tipini değiştirebilir ve kullanabilirsiniz. Google Dokümanlar‘a nasıl yazı tipi ekleneceğini bilmek, gelecekteki dokümanlarınıza yeni bir görünüm kazandıracaktır. Artık standart yazı tipleriyle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız ve bunun yerine size daha uygun olanı seçebilirsiniz.

Not 1: Eğer birden fazla yazı tipi eklemek istiyorsanız maalesef tek tek tıklayıp Tamam butonuna basmanız gerekir. Toplu bir şekilde seçme olayı henüz yok.

Not 2: Google Dokümanlar‘a özel yazı tiplerini nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, bazı kötü haberlerimiz var. Google, bu yazının yazıldığı sırada, kullanıcıların Google Dokümanlar’a kendi yazı tiplerini eklemelerine olanak tanıyan bir özellik sunmuyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir