Google Slaytlar, GIF Nasıl Eklenir?

Google Slaytlar, GIF Nasıl Eklenir?

Gif (hareketli resim), artık bir çok anlık mesajlaşma uygulamalarında, sosyal medya platformlarında sıkça kullanılmaya başlandı. Özellikle Z nesli yazı veya doğrudan statik bir resim yerine hareketli resimleri (Gif) kullanmayı tercih etmektedir.

Bu yazımızda Google Slaytlar, platformunda yer alan bir slaydımıza konuyla ilgili gif’leri nasıl ekleyeceğimizden bahsedeceğim. Özellikle küçük yaş grupları için hazırlanan sunumlarda çok etkili olduğunu da belirtelim.

Adım 1: Google Slaytlar servisine gidin. Ardından gif eklemek istediğiniz dosyayı seçin ya da Boş seçeneği ile yeni bir sunu dosyası ile çalışmaya başlayın.

Adım 2: Daha sonra Sunumun üstünde bulunan araç çubuklarından, Ekle seçeneğine tıklayalım.

Adım 3: Ekle butonuna bastıktan sonra neler ekleyebileceğimizi gösteren bir liste açılacaktır. Gif, hareketli bir resim olduğundan resim seçeneğinin üzerine gelin.

Adım 4: Burada bir kaç farklı seçenek göreceksiniz. Amacımız hareketli resim (gif) eklemek olduğundan dolayı 2 seçeneğimiz olacak ya bir web sitesindeki gif dosyasının url’sini kullanarak ya da bilgisayardan gif dosyasını yükleyerek eklememiz gerekir. Ben burada “Bilgisayardan Yükle” seçeneğini seçiyorum.

Adım 5: Bilgisayardan Yükle seçeneğinden sonra karşınıza yükleyeceğiniz gif (hareketli resim) dosyasını seçeceğiniz bir ekran gelecektir. Burada kullanmak istediğiniz resmi seçtikten sonra “” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Artık Google Slaytlar platformundaki sunum dosyamıza bilgisayarımızdan nasıl hareketli resim ekleyeceğimizi öğrendik.

Bilgisayardan yükleme seçeneğinin haricinde gif dosyasının URL’sini alarak da sunum dosyamıza gif yükleyebiliriz.

Yukarıda Adım 4’te “Bilgisayardan Yükle” seçeneği yerine “URL ile” seçeneğini seçerseniz internetteki bir gif dosyasını da ekleyebilirsiniz.

URL ile seçeneğine tıklayınca karşınıza küçük bir pencere açılacak burada eklemek istediğiniz hareketli resmin (gif) dosya adresini girmeniz ardından da EKLE butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu şekilde yine sunum dosyanıza gif ekleyebilirsiniz. Eğer elinizde yeterince gif dosyası yoksa ya da konu ile ilgili çeşitli gif dosyası arıyorsanız GIPHY sitesini şiddetle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir