Google E-Tablolar Karşılaştırma Operatörleri Nasıl Kullanılır?

Google Tablolar KArşılaştırma Operatörleri

Karşılaştırma operatörleri genel olarak büyüktür, küçüktür, eşittir gibi fonksiyonları içerir. Bunları karşılaştırınca iki sonuç alırız. Doğru veya Yanlış.

Normalde Google E-Tablolar kullanıyorsanız bunları formül kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak Google E-Tablolar’da bunları sembollerle de daha doğrusu ön tanımlı formüllerle de elde edebiliriz.

Peki Google E-Tablolar Karşılaştırma Operatörleri Hangileridir? Bunlara bakalım.

Öncelikle Google E-Tablolar web uygulamasını açalım ve boş bir dosya oluşturalım. Deneme amaçlı olarak karşılaştırma operatörlerini bu boş sayfamızda uygulayalım.

EQ – Eşittir Operatörü

=EQ(hücre1;hücre2) şeklinde kullanılır. Eğer hücre1 ile hücre2 içindeki değerler eşit ise DOĞRU, eşit değil ise YANLIŞ kelimelerini yazdıracak.

Bu örneğimiz için A1 ve A2 hücresine 12 sayısını ve A3 hücresine de 13 sayısını girelim.

Boş bir yere =EQ(A1;A2) şeklinde kısa formülümüzü yazalım: Burada her iki hücre içinde de 12 olduğu için DOĞRU yazdıracak.

Başka bir hücreye de =EQ(A1;A3) yazalım. Burada ise A1 hücresi 12 ve A3 hücresi 13 olduğundan yani eşit olmadığından YANLIŞ kelimesini yazdıracaktır.

NE – Eşit Değildir Operatörü

Genelde programlamada da kullandığımız bir operatör burada aradığımı şey ise eşit olmamasıdır! Yani “12 ile 12 eşit değildir” dediğimizde bu ifade YANLIŞ olarak ifade edilir. Aynı şekilde “12 ile 13 eşit değildir” dediğimizde ise DOĞRU olarak ifade edilir. Yani neredeyse EŞİTTİR operatörünün tersidir.

=NE(hücre1;hücre2) şeklinde kullanılır. Eğer hücre1 ile hücre2 içindeki değerler eşit ise YANLIŞ, eşit değil ise DOĞRU kelimelerini yazdıracak.

Bu örneğimiz için A1 ve A2 hücresine 12 sayısını ve A3 hücresine de 13 sayısını girelim.

Boş bir yere =NE(A1;A2) şeklinde kısa formülümüzü yazalım: Burada her iki hücre içinde de 12 YANLIŞ kelimesini yazdıracaktır.

Başka bir hücreye de =NE(A1;A3) yazalım. Burada ise A1 hücresi 12 ve A3 hücresi 13 olduğundan yani eşit olmadığından olduğu için DOĞRU yazdıracak.

GT – Büyüktür Operatörü

Burada bir hücredeki değerin bir başka hücredeki değerden büyük olup olmadığını kontrol ediyoruz.

=GT(hücre1;hücre2) şeklinde kullanılır. Eğer hücre1, hücre2 den büyük ise DOĞRU kelimesini yazdırır diğer durumlar için (eşit olması ya da küçük olması durumunda) YANLIŞ kelimesini yazdırır.

Bu örneğimiz için A1 ve A2 hücrelerine 12, A3 hücresine 13 ve A4 hücresine de 10 yazıyoruz.

 • Boş bir hücreye =GT(A1;A2) yazıyoruz. Burada A1 hücresindeki sayı A2 hücresindeki sayıdan büyük olmadığı için YANLIŞ yazdırır.
 • Başka bir boş hücreye =GT(A1;A3) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A3 hücresindeki sayıdan (13) büyük olmadığı için YANLIŞ yazdırır.
 • Bir başka boş hücreye de =GT(A1;A4) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A4 hücresindeki sayıdan (10) büyük olduğu için DOĞRU kelimesini yazdırır.

GTE – Büyük veya Eşittir Operatörü

Bu operatörümüzde bir hücredeki değerin bir başka hücredeki değerden büyük veya eşit olma durumunu kontrol ederiz.

=GTE(hücre1;hücre2) şeklinde kullanılır. Eğer hücre1 hücresindeki sayı hücre2 hücresindeki sayıdan büyük veya eşit ise DOĞRU, eğer küçük ise YANLIŞ değerini döndürür.

Bu örneğimiz için A1 ve A2 hücrelerine 12, A3 hücresine 13 ve A4 hücresine de 10 yazıyoruz.

 • Boş bir hücreye =GTE(A1;A2) yazıyoruz. Burada A1 hücresindeki sayı A2 hücresindeki sayıya eşit olduğu için DOĞRU yazdırır.
 • Başka bir boş hücreye =GTE(A1;A3) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A3 hücresindeki sayıdan (13) büyük veya eşit olmadığı için YANLIŞ yazdırır.
 • Bir başka boş hücreye de =GTE(A1;A4) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A4 hücresindeki sayıdan (10) büyük olduğu için DOĞRU kelimesini yazdırır.

LT – Küçüktür Operatörü

Burada bir hücredeki değerin bir başka hücredeki değerden küçük olup olmadığını kontrol ediyoruz.

=LT(hücre1;hücre2) şeklinde kullanılır. Eğer hücre1, hücre2 den küçük ise DOĞRU kelimesini yazdırır diğer durumlar için (eşit olması ya da büyük olması durumunda) YANLIŞ kelimesini yazdırır.

Bu örneğimiz için A1 ve A2 hücrelerine 12, A3 hücresine 13 ve A4 hücresine de 10 yazıyoruz.

 • Boş bir hücreye =LT(A1;A2) yazıyoruz. Burada A1 hücresindeki sayı A2 hücresindeki sayıdan küçük olmadığı için YANLIŞ yazdırır.
 • Başka bir boş hücreye =LT(A1;A3) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A3 hücresindeki sayıdan (13) küçük olduğu için DOĞRU yazdırır.
 • Bir başka boş hücreye de =LT(A1;A4) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A4 hücresindeki sayıdan (10) küçük olmadığı için YANLIŞ kelimesini yazdırır.

LTE – Küçük veya Eşittir Operatörü

=LTE(hücre1;hücre2) şeklinde kullanılır. Burada hücre1, hücre2 sayısından küçük ise DOĞRU, eşit ise DOĞRU büyük ise YANLIŞ yazdırır.

Bu örneğimiz için A1 ve A2 hücrelerine 12, A3 hücresine 13 ve A4 hücresine de 10 yazıyoruz.

 • Boş bir hücreye =LTE(A1;A2) yazıyoruz. Burada A1 hücresindeki sayı A2 hücresindeki sayıya eşit olduğu için DOĞRU yazdırır.
 • Başka bir boş hücreye =LTE(A1;A3) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A3 hücresindeki sayıdan (13) küçük olduğu için DOĞRU yazdırır.
 • Bir başka boş hücreye de =LTE(A1;A4) yazıyoruz. A1 hücresindeki sayı (12) A4 hücresindeki sayıdan (10) büyük olduğu için YANLIŞ kelimesini yazdırır.

ISBETWEEN – Arasında Operatörü

ISBETWEEN operatörü ise bir hücredeki değerin iki sayı arasında yer alıp almadığını kontrol etmek için kullanılır.

=ISBETWEEN(hücre1;hücre2;hücre3) şeklinde kullanılır. Buradaki söz dizimine baktığımızda eğer hücre1’deki sayı, hücre2 ile hücre3’teki sayıların arasında yer alıyorsa DOĞRU yer almıyorsa YANLIŞ değerini gösterir.

Örneğin A1 hücremize 10, A2 hücremize 5, A3 hücremize 20 ve A4 hücremize ise 25 yazalım.

 • Boş bir hücreye =ISBETWEEN(A1;A2;A3) yazalım. Burada A1 hücresindeki sayı (10), A2 hücresindeki sayı (5) ile A3 hücresindeki sayı (20) arasında olduğu için DOĞRU değerini gösterecektir.
 • Yine başka boş bir hücreye de =ISBETWEEN(A4;A2;A3) yazalım. Burada ise A4 hücresindeki sayı (25), A2 hücresindeki sayı (5) ile A3 hücresindeki sayı (20) arasında yer almadığı için YANLIŞ değerini gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir