Herkese Açık Wi-Fi Kullanırken Alınacak 7 Güvenlik Önlemi

Herkese Açık Wi-Fi Kullanırken Alınacak 7 Güvenlik Önlemi

Günümüzde kafeler, hava alanı, iş yerleri, kütüphaneler gibi bir çok yerde ücretsiz herkese açık Wi-Fi bağlantısını kullanmaya çalışırız. Açıkçası ücretsiz olduğu için oldukça cazibeli olsa da güvenlik konusunda endişe etmeli ve buna göre gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Bilgisayar korsanları ayrıca halka açık Wi-Fi üzerinden bilgisayarınıza erişebilir ve bilgisayarınızdan hassas verileri çalabilir. Bu nedenle, herkese açık kablosuz ağa bağlanmadan önce Windows 11 bilgisayarınızı korumak her zaman en iyisidir.

Her Zaman VPN Kullanmaya Özen Gösterin

Çoğumuzun bildiği gibi VPN programlarının amacı veri trafiğini şifreleyerek yabancıların ele geçirmesini ya da gözlemlenmesini gizleyerek sizi Anonim Kullanıcı haline getirmektir. VPN’ler trafiğinizi birçok bölgeye yayılmış özel sunucuları üzerinden yeniden yönlendirdiğinden, aracılar değerli verilerinize erişemez veya bunları çalamaz.

İşletim Sistemi Güncellemelerini Aksatmayın

Bir çok program, işletim sistemi, web yazılımları güvenlik konusunda şunu amaçlamaktadır. Eğer bir güvenlik ihlali doğuran durum olursa bir güncelleme / yama ile bu güvenlik sorununun önüne geçerler. Bu yüzden normal programlarınızda olduğu özellikle işletim sistemlerinizi güncel tutmanız mevcut güvenlik açıklarının önüne geçer.

Windows 11 kullanıyorsanız: Ayarlar > Windows Update > Güncellemeleri Kontrol Et kısmına ulaşarak Windows işletim sisteminizi güncelleyebilirsiniz.

Ağ Bulma ve Dosya Paylaşımını Kapatın

Windows işletim sisteminde bulunan Ağ Bulma özelliği çevrenizdeki ağları bulmanıza ve bağlanmanıza olanak sağlarken aynı zamanda diğer cihazların da bilgisayarınızı görmesine olanak sağlıyor ancak bu bizim için güvenlik sorununa neden olabilir. Dosya ve Yazıcı Paylaşımı özelliğinde de güvenlik tehlikesi oluşabilir. Bu yüzden hem Ağ Bulma hem de Dosya ve Yazıcı Paylaşımı özelliklerini kapatalım. Endişe etmenize gerek yok, bu özellikleri kapatsanız dahi hala Wi-Fi ağlarına bağlanabilirsiniz.

Bu özellikleri kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Denetim Masası’na giriş yapın.
 2. Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.
 3. Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğine tıklayın.
 4. Sol taraftaki “Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştirin” kısmına tıklayın.
 5. Karşınıza çıkan sayfa da Ağ Bulmayı Kapat ve Dosya ve yazıcı paylaşımını kapat seçeneklerine tıklayın.
 6. Değişiklikleri Kaydet butonuna basıp işlemi bitirin.

Güvenlik Duvarı ve Ağ Korumasını Etkinleştirin

Hem Windows 10 hem de Windows 11, bir Güvenlik Duvarı sistemi içerir. Güvenlik duvarı sistemi varsayılan olarak etkindir, ancak üçüncü taraf bir virüsten koruma programı genellikle onu kapatır.

Güvenlik duvarının rolü, bilgisayarınızı bilinmeyen tehditlerden ve bilgisayar korsanlarından korumaktır. Kötü amaçlı olayları veya bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza yetkisiz erişim elde etmesini algılar ve önler.

Windows Güvenlik Duvarı‘nı açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Ayarlar kısmına girin.
 2. Sol tarafta bulunan Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 3. Güvenlik alanının altında bulunan Windows Güvenliği seçeneğine tıklayın.
 4. Gelen ekranda Windows Güvenliğini Aç butonuna tıklayın, karşınıza farklı bir pencere açılacak.
 5. Karşınıza gelen seçeneklerden Güvenlik Duvarı ve Koruması seçeneğine tıklayın.
 6. Şimdi de 3 seçenek çıkacak karşımıza. Etki Alanı Ağı, Özel Ağ, Ortak Ağ. Bu 3 seçenekten Ortak Ağ kısmına tıklayalım.
 7. Gelen ekranda Windows Defender Güvenlik Duvarı seçeneğini aktif hale getirelim.

Kullanmadığınız Zaman Wi-Fi Bağlantısını Kesin

Genelde bilgisayarı bir Wi-Fi ağına bağlarken bize ağı hatırlama ya da otomatik bağlanma seçeneği sunar. Böylece bir dahaki bağlantı sırasında daha hızlı bağlanabiliriz. Genel / Herkese açık bir Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra bu özellik açık ise her defasında otomatik olarak bağlanacaktır.

Bu olay kötü amaçlı uygulamalar yükleyerek gerçekleşirse, bilgisayar korsanları klavyeden yazdıklarınızı veya tarama geçmişinizi izlemeye çalışabilir. Bu tür uygulamalar ve hizmetler arka planda internet bağlantısı ile sessizce çalışır.

Bu nedenle, kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi bağlantısını devre dışı bırakmak her zaman en iyisidir. Bu hem bilgisayarınızı / bilgilerinizi hem de pil ömrünüzü koruyacaktır.

Sürekli HTTPS Olan Web Sitelerini Kullanın

İnternet tarayıcılarından web sitelerine girdiğinizde adres çubuğunda https ibaresinin yer alması gerektiğini unutmayın. Bu bir web sitesinin güvenli olabileceğini gösteren bir etikettir. Çoğu profesyonel VPN programları bunu otomatik tarayacak ve https olmayan web sitelerine girişlerinizi engelleyecektir. eğer VPN kullanmıyorsanız o zaman kendiniz kontrol etmeli ve https olmayan web sitelerine girmemelisiniz.

Şifreler gibi hassas bilgileri girerken sitenin şifreli bir bağlantısı olduğundan emin olun. Bu nedenle, Genel / Ortak Wi-Fi üzerinden bir web sitesini ziyaret etmeye çalışıyorsanız, web sitesi URL’sinin HTTPS ile başladığından emin olun.

Eğer Google Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız bunu otomatik hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. Google Chrome tarayıcısını açın.
 2. Sağ üst kısımda bulunan 3 nokta simgesine tıklayın.
 3. Açılan seçeneklerden Ayarlar kısmına tıklayın.
 4. Sağ tarafta bulunan Güvenlik ve Gizlilik seçeneğine tıklayın.
 5. Karşınıza gelen seçeneklerden Güvenlik olan kısma tıklayın.
 6. Buradaki ekranda biraz aşağıya gelince Her zaman güvenli bağlantılar kullanın kısmını aktif hale getirin.

Böylece Google Chrome tarayıcısını kullanırsanız HTTPS etiketli sitelere girdiğinizde güvenlik ihlaline karşı sizi önceden uyaracaktır.

Antivirüs ve Güvenlik Programınızı Güncelleyin

Antivirüs programlarının genel çalışma prensibi bilgisayarınızdaki dosyaları tarar ve virüs olması muhtemel ya da virüs olan dosyaları bularak ya siler ya da sizin silmeniz için sizi uyarır. Taramayı da kendi veri tabanlarında bulunan virüs türleri ile eşleştirerek yapar. Ancak siz antivirüs uygulamasını güncellemezseniz yeni bir virüs olduğunda antivirüs programı onu tanımaz ve bilgisayarınıza kolayca sızar.

Çeşitli antivirüs programları ve internet güvenlik paketleri Wi-Fi / İnternet koruma özelliği de sunmaktadır. Şu an için en iyi antivirüs ya da güvenlik programının ismini burada söyleyemem. Öncelikle en iyisi tabiri değişkenlik gösterir ancak mutlaka antivirüs ve güvenlik programlarınızın güncel olmasına özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir