Komut İstemi Programını Yönetici Olarak Çalıştırma

komut istemini yönetici olarak çalıştırma

Komut İsteminin gerçek yeteneklerini öğrenene kadar, herhangi bir arayüzü olmayan siyah beyaz bir pencereden başka bir şey görünmeyebilir. Ancak şu anda olduğu gibi, Windows ekosisteminin en kullanışlı araçları arasında sayılabilir.

Komut İstemi yani CMD uygulamasını genelde yönetici olarak çalıştırmak zorunda kalıyoruz. Bu şekilde daha fazla yetkilendirilmiş olup yazdığımız komutları çalıştırabiliyoruz.

CMD’yi Yönetici olarak çalıştır şeklinde başlatmak aslında zor değil.

Klavyeden Windows tuşuna basın ve Komut İstemi şeklinde arama yapın. Karşınıza çıkan sonuçlarda CMD simgesine fareyle sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayabilirsiniz ya da hemen altında yer alan Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bu CMD’yi nadiren kullanan ve yönetici olarak çalıştırmak isteyenler için en basit yolu. Ancak sürekli olarak CMD’yi yönetici olarak çalıştırıp kullananlar için sürekli bu işlemi yapmak biraz sıkıcı olabilir.

Peki bu durumda ne yapabiliriz? Buradaki amacımız bir CMD’yi yönetici olarak çalıştırmamıza olanak sağlayan bir kısayol oluşturmak.

Adım 1: Masaüstünde boş bir alana farenin sağ tuşuna tıklayıp, Yeni > Kısayol adımlarını takip edin.

Adım 2: Karşınıza kısayol için uygulama seçmeniz ve isim vermeniz gereken bir pencere çıkacak. Buraya cmd.exe yazın ardından Sonraki butonuna tıklayın. Ardından hangi ismi vereceğinizi yazın ben cmd diye yazdım siz isterseniz değiştirebilirsiniz sonrasında ise Son butonuna tıklayarak kısayol oluşturma işlemimizi bitiriyoruz.

Adım 3: Kısayolumuzu oluşturduktan sonra yapmanız gereken çok basit, CMD kısayoluna sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Ya da ben çift tıkladığımda doğrudan yönetici olarak çalıştırsın diyorsanız aşağıdaki adımı takip edebilirsiniz.

Adım 4: CMD kısayoluna sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Açılan pencerenin üst kısmında bulunan Genel sekmesine tıklayın ardından Gelişmiş butonuna tıklayın.

Adım 6: Küçük bir pencere açılacak burada “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna basıyoruz. Yaptığımız değişikliklerin kaydedilmesi için Özellikler penceresinde ise sırasıyla Uygula ve Tamam butonlarına basıyoruz.

Artık masaüstünüzdeki kısayoldan CMD’yi açtığınız her zaman yönetici olarak çalıştırmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir