Microsoft Defender Uygulama Koruması Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

Microsoft Defender Etkinleştirm

Microsoft Defender bilindiği üzere Windows cihazlar için sunulan yerleşik bir güvenlik yazılımıdır. Microsoft Defender programının bir parçası olarak Uygulama Koruması özelliği de eklenmiştir. Bu özellik Windows 10 – 1709 güncellemesi ve üstü işletim sistemlerinde bulunmaktadır. Daha önceki sistemlerde yar almıyordu.

Windows Defender Uygulama Koruması Nedir?

Esasen şirketler için çıkarılmış bir özelliktir. Microsoft Defender Application Guard (Uygulama Koruması), Hyper-V tarafından desteklenen mini sanal bir makinedir ve ana işi Microsoft Edge’i yalıtılmış bir alanda çalıştırmaktır.

Yalıtılmış Alanda Çalışmak şunu ifade eder: Ziyaret ettiğiniz kötü amaçlı yazılım bulaşmış siteler birincil sisteminize dokunamaz. Ayrıca, Edge tarayıcısı boş bir sayfa ile açılır (içinde kullanıcı bilgileriniz bulunmaz). Bu, herhangi biri onu hacklemeyi başarsa bile, size karşı kullanmak için yararlı bir şey bulamayacakları anlamına gelir.

Windows Defender Uygulama Koruması Nasıl Etkinleştirilir?

Adım 1: Klavyeden Windows + S tuşlarına basarak arama penceresini açın.

Adım 2: Çıkan pencereye Denetim Masası yazıp aratarak uygulamayı açın.

Adım 3: Açılan Denetim Masası sayfasında Programlar seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Gelen pencerede Programlar ve Özellikler alanının hemen altında bulunan Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Karşınıza Windows Özellikleri isimli pencere açılacaktır. Burada çeşitli özellikleri aktif edebilir ya da kapatabilirsiniz. Listede Windows Defender Application Guard seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretlemeniz ardından OK / Tamam butonuna basmanız yeterlidir.

Adım 6: Özelliğin etkinleştirilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Not: Bazı Windows sürümlerinde olmadığından bahsettim. Eğer sizde Windows Özellikleri penceresinde görünmüyorsa, benim gibi internette paylaşılan Modifiyeli Windows sürümlerinden birini kullanıyorsanız, bu özellik tamamen devre dışı bırakılmış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir