Microsoft Word’de Metin Kutuları Nasıl Bağlanır?

Text Kutularını Birbirine Bağlama

Microsoft Word ile bir belge hazırlıyorsanız ve bazı yerleri vurgulamak istiyorsanız metin kutularını kullanabilir ve buradaki yazıları daha da özelleştirerek vurgulanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak metin kutularının bir özelliği daha var. Bu da Metin Kutularını birbirine bağlayabilmek.

Metin kutularını birbirine bağlayınca ne oluyor? Eklediğimiz metin kutularını birbirine bağlayarak, ilk metin kutusuna yazı yazarız. Metin kutusunda yer kalmayınca yazılar otomatik olarak ikinci metin kutusuna, üçüncü metin kutusuna doğru ilerler. Bu yöntem her metin kutusuna ayrı ayrı yazı eklemekten daha faydalı ve hızlıdır.

Metin kutuları birbirine nasıl bağlanır?

Adım 1: Microsoft Word uygulaması ile yeni belge açıyoruz.

Adım 2: Üst kısımdaki menülerden Ekle sekmesine tıklıyoruz.

Adım 3: Ekle sekmesinin altındaki seçeneklerden Metin Kutusu seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 4: İsterseniz yerleşik metin kutularından birini seçebilirsiniz ya da kendiniz metin kutusu çizebilirsiniz. Burada örnek olması açısından “Yerleşik” olan seçeneklerden “Basit Alıntı“Kutusu seçeneğine tıklıyorum.

Büyük hali için resme tıklayınız.

Adım 5: Bu şekilde Word belgemize toplam 2 tane metin kutusu ekliyoruz.

Adım 6: İkisinde de otomatik olarak eklenmiş yazıları siliyoruz.

Adım 7: İlk kutuya tıklıyoruz. Buraya tıklayınca üst kısımda başka bir menü eklendiğini göreceksiniz. Kullandığınız temaya göre farklı renkte olacak. “Şekil Biçimi

Adım 8: Şekil Biçimi sekmesine tıkladığımızda altında sadece şekille ilgili olan seçenekler çıkacaktır. Burada Bağlantı Oluştur seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 9: Bağlantı Oluştur seçeneğine tıklayınca fare imlecimiz bir kova simgesine dönüşecektir. Bu olduğu zaman ikinci metin kutumuza tıklıyoruz.

Adım 10: Bağlantı oluştur seçeneğine tıklayıp imlecimiz kova olduktan sonra ikinci metin kutusuna tıkladık. Burada unutmamanız gereken püf nokta tıkladığımız metin kutusunun içi boş olmalıdır.

Adım 11: Şimdi ilk metin kutusuna yazımızı yazıyoruz. Yazıyı yazıp ilk metin kutusu dolunca otomatik olarak ikinci metin kutusuna geçiyor.

Metin Kutuları arasında bağlantı eklemek özellikle vurgulamak istediğimiz bir metni sayfamızın farklı yerlerinde devamı olacak şekilde göstermek istediğimizde tek tek uğraşmaktan kurtarır bizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir