Öğrenciler İçin Kodlama Öğrenebilecekleri 6 Web Sitesi

Öğrenciler İçin Kodlama Öğrenebilecekleri 6 Web Sitesi

Artık üzerine basa basa öğrencilerin kodlama öğrenmelerinin (yetenekleri doğrultusunda) gerekliliğini anlatmamız gerekiyor. Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki biraz duraksama veya gecikme bile uluslararası arenada gerilere düşmemize neden oluyor. Bu yüzden okullarda daha fazla Bilişim Teknolojisi ve Kodlama eğitimi verilmesi taraftarıyım.

Bu yazıda uzun uzadıya neden kodlama dersi verilmeli konusuna değinmeyeceğim. Belki başka bir yazıda.. Ancak bu yazımızda özellikle çocuklara kodlamayı öğretebileceğiniz / öğrenebileceğiniz bazı ücretsiz web sitelerinden bahsedeceğim.

Scratch

Bu, 8 yaş ve üstü çocuklar için en popüler kodlama web sitelerinden biridir aynı zamanda programı bilgisayarınıza kurarak offline bir şekilde de çalışabilirsiniz. Görsel arayüzü ve blok tabanlı olması sebebiyle çocuklara öğretmek daha kolay ve eğlencelidir. Çocuklar Scratch‘i kullanarak oyunlar, animasyonlar ve daha fazlasını oluşturabilir ve ardından bunları dünyanın her yerinden başkalarıyla paylaşabilirler.

Scratch Programı Bilgisayara Nasıl Kurulur?Scratch Web Sitesi

Scratch Jr.

Tıpkı normal konuşma dili gibi, çocuklar ne kadar erken başlarsa o kadar çabuk öğrenilir. Aynı şey kodlama için de geçerlidir. Bu nedenle Scratch 8 yaş ve üstüne hitap ederken Scratch Jr. genelde 5-7 yaş arasındaki çocuklar için önerilmektedir. Çocuklar bunu kendi başlarına deneyebilir veya yetişkinler, başlamalarına yardımcı olması için eğiticileri kullanabilir . Oynarken, hikayeler yazacaklar veya oyunlar yaratacaklar, okumaya gerek duymadan Scratch’i öğrenecekler. Becerileri geliştikçe, ana Scratch web sitesine geçmeye hazır olacaklar.

Scratch Jr. Web Sitesi

Blockly Games

Bu, Google’ın çocuklar için kodlama web sitelerinden biridir. Çocuklar basit oyunlar oynayarak döngüler ve koşul cümleleri gibi temel kodlama becerilerini kazanırlar. Seviyeler ilerledikçe zorlaşır ve sonunda Javascript’te karmaşık beceriler geliştirir. Oyunları çevrimdışı oynamak için indirebilirsiniz ve site onlarca dilde mevcuttur. Oyunlar oldukça sezgiseldir ve ilkokul ve üzeri için en iyisidir.

Blockly Games Web Sitesi

Tospaa

Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Sosyal Girişimi” diye yola çıkan Türkiye merkezli bir sosyal girişimdir. Çocuklara oyunlarla kodlamanın temelini öğretmek amacıyla çeşitli aktiviteler içeren bir web sitesi. Özellikle bilgisayarsız sınıflarda tercih edilebilen bir kodlama aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Tospaa Web Sitesi

Code.Org

Core.Org yine herkesin bilgisayar bilimleri ve kodlamayı öğrenmesini amaçlayan ücretsiz web sitelerden biri. Özellikle sürükle bırak mantığıyla çalışan uygulamalar öğrencilerin daha hızlı öğrenmesini sağlıyor. Web sitesinde ister kendiniz çeşitli uygulamalar yaparsınız isterseniz de başkalarının yapmış olduğu projelere göz atarsınız. Örnek etkinlikler genelde çocukların yaşlarına uygun olacak şekilde kategorize edilmiştir. Code.org ücretsiz kurslar, etkinlikler ve hatta yerel sınıflar sunar. Öğretmenler için de kurslar veriyorlar. Çocuklara yönelik diğer birçok kodlama web sitesi gibi, birden çok dilde içerik sunarlar.

Code.Org Web Sitesi

HackerCan

Yukarıdaki siteler genelde Türkçe dil desteği sunuyorlar. Ancak HackerCan ise tamamen Türkçe. Bu çocukların kodlamayı daha çabuk öğrenmesi için oldukça güzel bir fırsattır. Aynı zamanda farklı yaş grupları için farklı etkinlikler de sunmaktadır. Hem kodlamayı hem de algoritmik düşünmeyi destekleyen Türkçe altyapısıyla çocukların başka bir dil bilmeden bile kodlamayı öğrenmesini sağlayan bir web sitesi.

HackerCan Web Sitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir