PDF Dosyalarınızı Başka Bir Dile Nasıl Çevirirsiniz?

pdf dosyasını başka dile çevirme

Adobe‘nin popüler bir PDF okuyucusu olan Acrobat Reader, belgeleri çevirme seçeneği sunmuyor. Bu nedenle ya başka bir uygulama hizmet kullanmak zorunda kalırsınız ya da anlatacağımız yöntem için Word dosyasına çevirmeniz gerekecek.

Bir uygulama yüklemeden PDF dosyanızı çevirmek istiyorsanız, Google Çeviri web sitesini kullanın. Orada, dosyanızı yüklersiniz, dosyanın içeriğini çevirir ve çevrilmiş içeriği panonuza kopyalayabilirsiniz. Ya da Microsoft Word programı ile çeviri yapabilirsiniz.

Google Çeviri İle PDF Dosyasının Dilini Çevirme

Adım 1: İlk önce Google Çeviri web sitesine girin.

Adım 2: Çeviri alanının üstünde bulunan Dökümanlar butonuna tıklayın.

Adım 3: Şimdi ise pdf dosyamızın dilini seçiyoruz ardından da çevirmek istediğimiz dili seçiyoruz.

Adım 4: Dil seçeneklerini ayarladıktan sonra şimdi de dosyamızı seçmek için “Bilgisayarınıza göz atın” butonuna tıklamamız gerekiyor. Ancak burada unutmamamız gereken noktalardan biri dosyamızın en fazla 10 MB büyüklüğünde olması gerektiğidir.

Adım 5: Bilgisayardan dosyanızı seçtikten sonra Çevir butonu çıkacaktır. Buna tıklayarak çeviri işlemini başlatabilirsiniz.

Adım 6: Artık pdf dosyanızın çevrilmiş hali hazır olacaktır.

Not: Ancak bir sıkıntımız var. Dosyanın çevrilmiş halini bize pdf olarak sunmuyor. Bunun yerine düz bir yazı şeklinde sunuyor. Dosya şeklinde istiyorsanız tüm yazıları seçip (CTRL + A tuş kombinasyonuyla) metni kopyalayabilirsiniz (CTRL + C). Daha sonra isterseniz Word ya da başka bir metin dosyasına yapıştırıp kaydedebilirsiniz.

Microsoft Word İle PDF Dosyasının Dilini Çevirme

Bu yöntem de ise Microsoft Word programının bilgisayarımızda kurulu olması gerekiyor.

Adım 1: PDF dosyanızı Word programı ile açın. Bunun için dosyanıza sağ tıklayıp Birlikte Aç seçeneği ile Word programını seçmelisiniz. Eğer göremiyorsanız Başka Bir Uygulama Seç seçeneği ile Word programını tıklayın.

Adım 2: Karşınıza bir uyarı penceresi açılacaktır. Word dosyası formatına dönüştürüleceği ve tüm biçimlemenin korunamayacağı ile ilgili. (Özellikle çok fazla resim olan dosyalarda şekilsel olarak bozukluk meydana gelebilir.) Burada Tamam butonu ile devam ediyoruz.

Büyük hali için resme tıklayınız.

Adım 3: Eğer üst kısımda sarı bar içinde uyarı mesajı görürseniz. Düzenlemeyi Etkinleştir butonuna tıklayabilirsiniz.

Adım 4: Şimdi dosyanızı word dosyasına (.docx) çevirmek için Dosya > Farklı Kaydet > Göz At yolunu takip ederek .docx dosya formatına çevirebilirsiniz.

Adım 4 – 1: Dosya seçeneğine tıklayın
Adım 4 – 2: Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın
Adım 4 – 3: Gözat seçeneğine tıklayın
Adım 4 – 4: Kayıt türünü Word Belgesi yapın ve Kaydet butonuna tıklayın

Adım 5: Şimdi Word programında açık olan dosya, dosya türünü çevirmiş olan dosyamızdır. Şimdi yazıları Türkçe diline çevirmek için üst kısımda yer alan Gözden Geçir sekmesine tıklıyoruz.

Adım 6: Gözden Geçir sekmesine tıkladıktan sonra bu menüye ait seçenekler karşımıza çıkacaktır. Buradan Çevir > Belgeyi Çevir sekmesini tıklamamız gerekiyor.

Adım 7: Belgeyi Çevir seçeneğine tıkladıktan sonra sağ tarafta çevirmeyle ilgili bir sütun açılacaktır. Burada Kaynak Dil ve Hedef Dil seçtikten sonra Çevir butonuna tıklamamız gerekiyor. Kaynak dil dosyamızın dili ve hedef dil ise çevirmek istediğimiz dil. Şu an İngilizce dosyayı Türkçeye çevirmek istediğimden Kaynak Dili -> İngilizce ve Hedef Dili de Türkçe olarak seçtim.

Adım 8: İşlem tamamlanınca dosyanız çevrilmiş olacak. Bu adımdan sonra yapmanız gereken dosyanızı kaydetmek ya da farklı kaydederek Türkçe kopyasını oluşturmak.

Not: Microsoft word ile çeviri işlemi yaparken 2 sıkıntı mevcut. Bu sorunların bir tanesi pdf dosyasını word dosyasına çevirirken karşımıza çıkıyor. İkinci ise sayfa sayısı fazla olduğunda.

Bunların ilki dosyayı pdf dosyasını word ile açarken. (Adım 1) gerçekten çok kötü bir dosya çevirisi yapıyor. Yani şekilsel olarak pdf gibi düzgün durmuyor. Bu da dili çevirirken şekil olarak word dosyasının çok çirkin ve bazı kelimelerin bitişik ya da ayrık durmasına neden oluyor.

Diğer sıkıntı ise sayfa sayısı ile ilgili olan bir sorun. Tam olarak denemedim ama galiba 100 sayfa üzerinde ise çeviri yaparken hata veriyor. İndirdiğim dosya 130 sayfalık bir word dosyasına dönüştürülmüştü ancak sayfa sayısını 98 yaptıktan sonra çeviri yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir