Program ve Klasörleri Görev Çubuğuna Nasıl Sabitlerim?

Görev Çubuğu o an açık olan nesnelere (web siteleri, klasörler, programlar) hızlı erişmenize olanak sağlar. Bu harika bir özelliktir. Aynı zamanda sık kullandığımız nesneleri de görev çubuğuna sabitleyebilmemiz oldukça kullanışlı ve zaman kazandıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi nesneleri Görev Çubuğuna nasıl sabitleyeceğimize bakalım.

Açık Bir Uygulamayı Görev Çubuğuna Sabitleme

Bir uygulamayı açtığınızda görev çubuğuna simgesi otomatik olarak yerleşir ve uygulamayı kapattığımızda görev çubuğundan da kaybolur. Ancak sık kullandığımız uygulamaları görev çubuğuna sabitlememiz işimizi kolaylaştıracaktır. Açık bir uygulamayı Görev Çubuğuna sabitlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Adım 1: Açık olan uygulamanın Görev Çubuğundaki simgesine sağ tıklayın. (Dokunmatik ekran kullanıyorsanız basılı tutmanız gerekecektir.)

Adım 2: Açılan seçeneklerden “Görev Çubuğuna Sabitle” seçeneğine tıklayın. Böylece hızlıca erişmek için uygulamalar arasında aramanıza gerek kalmadan doğrudan Göre Çubuğundaki simgesine dokunarak açabilirsiniz.

Açık Olmayan Bir Uygulamayı Görev Çubuğuna Sabitleme

Diyelim ki uygulamayı açmadınız ama ne olur ne olmaz diye Görev Çubuğuna sabitlemek istediniz. Yapmanız gerekenler basit. Uygulamayı açın ve yukarıdaki 2 adımı sırasıyla uygulayın. Ya da aşağıdaki adımları uygulayın.

Adım 1: Görev çubuğunda bulunan Başlat simgesine tıklayın ya da klavyeden Windows tuşuna basın.

Adım 2: Açılan pencerede sağ üst kısımda bulunan “Tüm uygulamalar” seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Karşımıza bilgisayarımızda kurulu olan tüm uygulamalar gelecektir. Hangisini Görev Çubuğuna sabitlemek istiyorsak onun üzerine gelip sağ tıklıyoruz, açılan seçeneklerden Diğer yazısına tıklayıp Görev Çubuğuna Sabitle seçeneğini tıklıyoruz.

Klasörleri Görev Çubuğuna Nasıl Sabitlersiniz?

Windows 11 ile beraber masaüstünde bulunan klasör ve internet bağlantılarını da görev çubuğuna sabitleyebiliyoruz. Özellikle sık kullandığınız bir web sitesi veya klasör varsa bunu görev çubuğuna sabitlemek sizi oldukça rahatlatacaktır.

Ancak bunun için önce klasörlerin bir kısayolu olması gerekir. Önce nasıl kısayol oluşturacağımıza bakalım.

Adım 1: Kısayolunu oluşturacağınız klasöre sağ tıklayın. Açılan seçeneklerden Gönder > Masaüstü (kısayol oluştur) seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Şimdi masaüstünüzde aynı isimle bir kısayol oluşmuş olacak. Bunun üzerinde biraz değişiklik yapmak gerekiyor. Oluşan kısayol simgesine sağ tıklayın ardından Özellikler seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Gelen pencerede Hedef kısmının başına tırnak işareti olmadan şunu ekleyin “explorer ” (explorer kelimesi ve bir boşluk). Ardından sırasıyla Uygula ve Tamam butonuna basın.

Adım 4: Tamam butonuna basınca yukarıdaki pencere kapanacaktır. Şimdi tekrar masaüstündeki kısayol simgesine sağ tıklayın, bu sefer “Görev Çubuğuna Sabitle” yazısını görebileceksiniz ona tıklayın.

Artık kısayolunuz doğrudan görev çubuğuna sabitlenmiş olacak. Ardından isterseniz masaüstünde oluşturduğunuz kısayolu silebilirsiniz. Böylece masaüstünüzde boş alan aynı kalacaktır.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website