Scratch Arayüzünü Tanıyalım

scratch arayüzünü tanıyalım

Daha önce blok tabanlı program editörü olan Scratch programının nasıl kurulacağından bahsetmiştik. Bu yazımızda Scratch editörünün arayüzünden kısaca bahsedelim. Daha sonraki yazılarımızda her birini daha detaylı anlatmaya çalışacağız.

Programı açtığımızda aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor olacak.

Temel olarak Scratch arayüzü 4 farklı kısımdan oluşur.

  • Kod Blokları: Burada program içerisinde kullanabileceğimiz kod blokları yer alıyor.
  • Program Oluşturma Alanı: Burası yapacağımız çalışma için kullanacağımız kodları sürükleyip bıraktığımız alan. Sadece buradaki bloklar çalışacaktır.
  • Önizleme Alanı: Burası yaptığımız çalışmayı izleyebileceğimiz alandır. Mesela bir animasyon yaptıysak buradan izleyebiliyoruz. Ya da kodların nasıl çalıştığını görmek istiyorsak yine bu alandan bakıyoruz.
  • Kukla ve Sahne Alanı: Scratch çalışmamızda kullanacağımız kukla / karakter / nesneleri ve arka planda olmasını istediğimiz resimleri buradan seçiyoruz.

Scratch Programında Dosya Menüsü

Scratch programını açtığımızda üst kısımda Scratch Logosu, hemen yanında yuvarlak bir simge ve onun sağında da Dosya menüsü yer almaktadır.

Scratch logosunun yanındaki yuvarlak simge ile Scratch programının dilini değiştirebiliriz. Eğer siz programı açtığınızda Türkçe değil ise bu butona tıklayarak Türkçe dilini seçebilirsiniz.

Dosya menüsüne tıklayınca 3 seçenek açılıyor:

Yeni: Bu yeni bir Scratch dosyası / çalışması oluşturmanıza yarıyor.

Bilgisayarından Yükle: Bu seçenek daha önce bilgisayarımızda kayıtlı olan ya da indirdiğimiz Scratch çalışmasını açıp üzerinde değişiklik yapmamıza ya da çalışmayı incelememize olanak sağlar.

Bilgisayarına Kaydet: Buna tıklayarak yaptığımız çalışmayı bilgisayarımıza kaydedebiliriz.

Sonraki derslerimizde Scratch programının arayüzünü daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız. Şimdilik herkese iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir