Scratch Kod Blokları: Hareket İşlemleri

Scratch Kod Blokları Hareket İşlemleri

Daha önceki yazılarımızda Scratch programından bahsederken, kod yazmaya gerek olmadığından bahsetmiştik. Bunun yerine bloklar kullanırız ve değerleri bu bloklar içine yazarız. Scratch programında temelde Hareket, Görünüm, Ses, Olaylar, Kontrol, Algılama, Operatörler, Değişkenler isimli bloklar mevcuttur.

Bu yazıda kuklamızı hareket ettirmeye yarayan Hareket Bloklarını kullanacağız. Bu sayede kuklamızı sağa – sola, yukarı – aşağı hareket ettirebileceğimiz gibi x-y koordinat sistemine göre belirlediğimiz alanlarda da görülmesini sağlayabiliriz.

Aslında blokların üzerindeki yazılar Türkçe olduğu için anlamakta zorluk çekeceğinizi zannetmiyorum. Ancak yine de buraya bu blokların tam olarak ne işe yaradığını liste halinde paylaşmak istedim.

Büyük halini görmek için resme tıklayınız
Büyük halini görmek için resme tıklayınız

Kod bloklarının kullanımı bu şekilde. Bunları kullanmadan önce bir kaç nottan bahsedelim.

İçinde 1, 10, 100, 0 gibi sayıların olduğu kod bloklarındaki bu sayıları kendi projenize göre değiştirebilirsiniz. Örneğin en baştaki hareket bloğu “10 adım git” şeklindedir. Biz bunu 18 adım git şeklinde değiştirmek istiyorsak 10 yerine 18 yazmalıyız.

Bazı kod bloklarının yanında küçük ok işareti görebilirsiniz. Bunlar size farklı seçenekler sunacaktır. Örneğin “rastgele konuma” git bloğunun yanında küçük bir ok işareti var. Ona tıkladığımızda kuklanın gideceği yeri değiştirmemize olanak sağlayan farklı alternatifleri görebilirsiniz.

Son 3 kod bloğuna bakarsanız bloktan çok yuvarlak şeklindedir. Bu da bunları değişken olarak kullanabileceğimizi gösterir. Kod bloklarının içindeki yuvarlak boşluğu (beyaz alana yerleştirebiliriz) Buradaki örnekte 2 saniye boyunca Merhaba! kelimesini baloncuk içinde gösteren görünüm bloklarından bir tane kullandık. Bura “x konumu” bloğunu koyunca Merhaba! yerine X konumunu baloncuk içinde gösteri.

Genel olarak Scratch programındaki Hareket Blokları bu şekilde. Bundan sonra diğer blokları anlatmayacağım! Zaten Scratch programını Türkçe olarak kullanıyoruz. Bu yazıdan sonra Scratch ile yapılan projelerin kod bloklarını paylaşmaya özen göstereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir