Scratch Nedir? Scratch Nasıl Kurulur?

scratch nedir nasıl kurulur

Scratch, öğrencilerin görsel olarak ilgi çekici bir şekilde kodlamayı öğrenmelerini sağlayan, kullanımı ücretsiz bir programlama dili aracıdır. Özellikle eğlenceli bir arayüzü, kullanımı kolay ve blok tabanlı olmasından dolayı küçük yaştaki çocuklar için oldukça idealdir.

Scratch, MIT tarafından geliştirilmiş, etkileşimli hikayeler, animasyonlar, oyunlar, müzik ve sanat oluşturmayı ve yarattıklarınızı internette paylaşmayı kolaylaştıran ücretsiz bir programlama dilidir. Scratch, modern bir web tarayıcısından çalıştırılabilir veya bir uygulama olarak indirilebilir.

Bu yazımızda Scratch programını bilgisayarımıza nasıl kuracağımızdan bahsedeceğim.

Adım 1: Scratch programını bilgisayarımıza indirmek için https://scratch.mit.edu/download adresine girmemiz gerekir. Buradan işletim sisteminizi seçerek Direkt İndirme yazısına tıklıyoruz. Böylece Scratch Setup isimli kurulum dosyası inmeye başlıyor.

Adım 2: Scratch kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Scratch Setup isimli dosyayı çift tıklayarak kurulum işlemine başlıyoruz.

Adım 3: İlk kurulum adımı olarak “Bu uygulama kimler için kurulsun” adımı var. Burada isterseniz o anki oturumunuzda veya tüm kullanıcılar için kurabilirsiniz. Eğer birden fazla kişi bilgisayarınızı kullanıyorsa ve programı sadece siz kullanacaksanız “Sadece benim için” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ardından Kur butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Adım 4: Kur butonundan sonra Kuruluyor ekranı karşımıza geliyor. Burada durumun ilerlemesi bitince programın kurulumu tamamlanıyor.

Adım 5: Kurulum tamamlanınca çıkan ekranda Bitir butonuyla kurulumdan çıkıyoruz. İsterseniz Scratch 3 programını çalıştır seçeneğini seçerek hem kurulumu bitirip hem de Scratch programını başlatabilirsiniz. Ben bunu seçerek Scratch programını çalıştırıyorum.

Bitir butonuyla beraber kurulumdan çıkıyoruz ve karşımıza Scratch programı açılıyor.

Böylece Scratch 3 programını başarıyla bilgisayarımıza kurmuş oluyoruz. Artık çocuklarla beraber eğlenceli bloklarla program, animasyon, hikaye oluşturabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir