Scratch: Sahne ve Dekor Alanı

Scratch Sahne ve Dekor Alanı

Scratch ile bir uygulama / animasyon yaptığımızda kodların çalıştırılması, çalışan kodlara göre hareket eden kukla ve bunların bir de arkaplanı olan Sahne / Dekor birimi var. Bu yazımızda Scratch ile yapılacak çalışmalara nasıl dekor ekleyeceğimizden bahsedeceğiz.

Scratch programını açtığımızda sağ alt tarafta Sahne / Dekor kısmı var. Burada da Dekor Seçenekleri menümüz var. Bunlara tek tek bakalım. Seçenekleri görmek için alt köşede bulunan resim simgesinin üzerine gelin. (Tıklamayın)

Açıklaması kolay olması açısından farklı renklerde kutular kullandım.

Siyah Alan: Scratch kurulurken kategoriler halinde ayrılmış olan bir dizi dekor ile beraber gelmektedir. Buradaki dekorlardan birini kullanacaksak siyah kutu içerisindeki arama simgesine tıklayabiliriz. Açılan pencerede kullanmak istediğimiz dekora tıklamamız yeterli artık sahnemizde bu dekoru kullanabiliyoruz.

Yeşil Alan: Tıpkı kukla çiziminde olduğu gibi Yeşil Kutu içindeki fırça simgesine tıklarsanız kendi dekorunuzu oluşturmanıza yarayan bir resim editörü açılacaktır.

Kırmızı Alan: Buradaki yükleme simgesine tıklayarak bilgisayarınızdaki bir dekoru sahnenize ekleyebiliyorsunuz. Yani sadece mevcut dekorlar arasından birini seçmek ya da ille de kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Bilgisayarınızda çalışmanızla ilgili bir resim varsa bunu dekor olarak seçip sahneye ekleyebilirsiniz.

Bunun için Kırmızı Alan içindeki yükleme simgesine tıklayın. Karşınıza dekor yükleme penceresi açılacak. Bilgisayarımızdaki konumunu gösterip seçtikten sonra Aç butonuna tıklayıp ekleyebilirsiniz.

Mavi Alan: Burada ise yıldız simgesini görüyorsunuz. Buna tıklarsanız Scratch içinde bulunan dekorlardan birini rastgele olarak seçiyor.

Scratch dekorlar kısmının tanıtımı bu kadar. Açıkçası çok fazla Dekor çizmiyorum. Genelde ya var olan dekorlardan birini seçiyorum ya da internetten bulduğum resimler / oluşturduğum resimler üzerinden dekor seçiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir