TiWorker.exe Fazla CPU Harcıyor Çözüm Önerileri

TiWorker.exe Fazla CPU Harcıyor Çözüm Önerileri

Windows Modülleri Yükleyici Çalışanı (WMIW veya TiWorker.exe olarak da bilinir), işletim sisteminizin önemli bir uygulamasıdır. Görevi herhangi bir Windows güncellemesi kontrol etmek ve bilgisayarınızı güncel tutmanıza yardımcı olmaktır.

TiWorker.exe ya da Windows Modülleri Yükletici Çalışanı dediğimiz WMIW çalıştığında bilgisayarınızda yüksek CPU ve Disk alanı ya da RAM kullanımına sebep olabilir. Bu tip durumların yanı sıra ani ve aşırı ısınma ve bunun sonucunda da bilgisayarınız kapanabilir. Ancak bunlar geçici olmalıdır. Bilgisayarınızda bu durum uzun süre devam ediyorsa aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

Windows Update Hizmetini Yeniden Başlatın

Bazen Windows Modülleri Yükleyici Çalışanı uygulaması (TiWorker.exe), CPU’nun gereksiz yüksek güç tüketmesine neden olan bir aksaklık geliştirebilir. Genellikle bu sorun, Windows Update hizmetini hızlı bir şekilde yeniden başlatarak çözülebilir.

Adım 1: Windows + R tuşlarına beraber basarak Çalıştır uygulamasını açın

Adım 2: Karşınıza Çalıştır uygulaması geldiğinde kısmına services.msc yazıp ENTER tuşuna basın.

Adım 3: Karşınıza Windows Hizmetler penceresi gelecektir. Sayfayı aşağı kaydırın ve Ad sütununda Windows Update seçeneğini bulup üzerine sağ tıklayın ve Durdur seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Bir süre bekledikten sonra tekrar Windows Update hizmetinin üzerine sağ tıklayın ve bu sefer Başlat seçeneğine tıklayın.

Windows Update Sorun Gidericisini Çalıştırın

Herhangi bir komutu veya özelliği manuel olarak değiştirmek yerine, sorunu tespit etmek ve düzeltmek için Windows sorun giderme aracını kullanabiliriz. Windows 11 kullanıcıları aşağıdaki adımları takip edebilir.

Adım 1: Ayarlar‘ı açın ve soldaki menüden Sistem‘e tıklayın.

Adım 2: Karşınıza bir çok seçenek gelecek burada sayfanın biraz aşağısında Sorun Gider seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Karşınıza gelen 3 seçenekten Diğer sorun gidericiler seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Çeşitli sorun ve hizmetler için kullanabileceğiniz sorun gidericilerin olduğu ekran gelecek karşınıza. Buradan Windows Update seçeneğinin karşısındaki Çalıştır butonuna tıklayın.

Sorun giderici bir tarama ve sorun giderme işlemi başlatacak. Eğer herhangi bir uyarı ya da hata ile karşılaşırsa size bunları ekrana yansıtacak ve buna göre çözüm bulmanız gerekecek.

Güvenlik Programıyla Bilgisayarınızı Taratın

Yukarıdaki çözüm önerileri sizin sorununuzu gidermeye yardımcı olmadıysa güncel bir güvenlik programıyla tüm sisteminizi taratmalı ve zararlı dosya ve uygulamalardan kurtulmalısınız.

Ancak hala sorununuz giderilmezse aşağıdaki seçeneği deneyebilirsiniz.

Windows Update Hizmetini Devre Dışı Bırakın

Windows Modülleri Yükleyici Çalışanı esasen bilgisayarınızı güncel tutmanıza yardımcı olur. Bu nedenle eğer yukarıdaki öneriler sorununuza çare olmadıysa Windows Update hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak çok da önermediğimi belirtmeliyim.

Adım 1: Windows + R tuşuna basıp Çalıştır uygulamasını başlatın.

Adım 2: Gelen pencerede services.msc yazıp ENTER tuşuna basın.

Adım 3: Karşınıza gelen pencerede Windows Update hizmetini bulun.

Adım 4: Windows Update hizmetine sağ tıklayın açılan seçeneklerden Özellikler seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Karşınıza Windows Update Özellikler penceresi gelecek. Burada Başlangıç Türü kısmı Devre Dışı seçeneğini seçin.

Adım 6: Ardından yine bu pencerede sırasıyla Uygula ve Tamam butonlarına basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir