VPN Nedir? VPN Kullanmaya İhtiyacımız Var?

VPN nedir neden vpn kullanmalıyız

Bir VPN‘in, erişemediğiniz videoların engellemesini kaldırmanın yanı sıra çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutma dahil olmak üzere çeşitli kullanımları vardır. Bu yazımızda başlıktaki 2 sorumuzun cevaplarını ele alacağız.

VPN Nedir?

VPN, Virtual Private Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Sanal Özel Ağ anlamına gelir. VPN uzun bir süredir olmasına rağmen özellikle ülkemizde Vikipedi ve Youtube gibi hizmetlerin erişime kısıtlandığı zaman oldukça rağbet görmüştür. Bugünlerde ise daha çok bölgesel erişimi atlatmak için kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra aslında VPN genel olarak, çevrimiçi etkinliğinizi gizlemeye yarar. VPN genellikle genel ağlardaki bilgisayar korsanlarına ve gözetlemelere karşı koruma sağlamak için kullanılır, ancak aynı zamanda IP adresinizi, tarama etkinliğinizi ve herhangi bir Wi-Fi ağındaki kişisel verilerinizi evde bile gizlemek için kullanışlıdır.

VPN Gizliliğinizi Nasıl Sağlar?

VPN sunucularına bağlanarak gizliliğinizi koruyabilir ya da bölgesel erişim kısıtlamalarından kurtulabilirsiniz. Aslında mantık olarak oldukça basittir.

VPN gerçekten gizliliğimizi nasıl sağlıyor? Öncelikle VPN uygulamalarını çalıştırdığımız anda doğrudan VPN sunucusuna bağlanıyoruz. O an neredeki sunucuya bağlanmak isterseniz onu seçiyorsunuz.

Örneğin Türkiye’de ikamet ediyorsunuz ancak İtalya’da bulunan bir sunucuya bağlanıyorsunuz. Bu işlem şu anlama geliyor. VPN programını çalıştırdığım an aslında benim bilgisayarın IP adresi İtalya’da ki bir bilgisayarın IP adresi gibi görünür. Böylece sizi IP adresi üzerinden takip etmeye çalışanlar sizin Türkiye’de değil İtalya’da olduğunuzu zannederler.

VPN güvenliğiniz iarttırır

İkinci kısımda ise siz VPN sunucusuna bağlandığınızda size özel korumalı bir tünel oluşturulur. Siz internette gezinirken bilgiler şifrelenir ve bu şekilde gezinirsiniz.

VPN Kullanmaya İhtiyacımız Var mı?

Bu soruya net bir cevap veremem. Bu sizin internette ne yaptığınıza, interneti hangi amaçla kullandığınıza bağlı olarak değişir.

1. Herkese Açık Wi-Fi Hizmetinde Sizi Korur

Herkese açık Wi-Fi hizmeti oldukça uygun görülse de aslında bir çok tehlikeyi de beraberinde getirir. Bir kafede e-postaları yanıtlarken veya havaalanında dalgın bir şekilde sosyal medyada gezinirken, birileri neler yaptığınızı bu Wi-Fi bağlantısı üzerinden izliyor olabilir. VPN ile yaptığınız eylemler şifrelendiğinden sizi korsanların ve gözetenlerin eylemlerinden uzak tutacaktır.

2. İnternet Servis Sağlayıcılarından Sizi Korur

İnternet Servis Sağlayıcıları, internetten ne yaptığınızın bir kaydını tutar. Bu veriler, tarayıcınızın gizli pencere işlevini kullanıyor olsanız bile toplanabilir. Aynı zamanda başkaları buna ulaşabilir. Bu yüzden verilerinizi ya da internetteki davranışlarınızı ISS sağlayıcılarından gizlemek için VPN kullanmak iyi bir fikir gibi görünüyor.

3. Eylemlerinizi ve Verilerinizi Hükümetlerden Gizleyebilirsiniz

Örneğin 2013 yılında wikileaks kurucusu olan Edward Snowden; Amerika’da bulunan Verizon şirketinin telefon ve internet bilgilerini NSA’ya sattığını açıklamış ve o zamandan beri ülkedeki insanlar verilerini hükümetlerden bile saklama ihtiyacını hissetmiştir.

4. Bölgesel Engellemelerden Kurtulun

Bazı web siteleri ya da internet hizmetleri bölgesel olabilir. Örneğin Hulu TV ülkemizde hizmet vermemektedir. Siz ise Family Guy dizisinin yeni bölümünü izlemek için istiyorsunuz. Böyle bir anda yapmanız gereken VPN ile bağlanıp kendinizi ABD’de gösterebilir ve bölgesel kısıtlamaları atlatmış olursunuz.

5. İnternet Sansürünü Atlayabilirsiniz

Açıkçası VPN ilk önce veri gizliliği için kurulmuş olup genelde şirketler için kullanımdaydı. Sonrasında özellikleri nedeniyle normal kullanıcılar bile kullanmaya başladı. Türkiye’de de daha çok vikipedi ve youtube sansüründen sonra popüler hale geldi. VPN ile kendinizi başka bir yerde gösterebilir ve internet sansürüne takılmadan web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

6. Uzaktan Çalışırken Veri Güvenliği Sağlar

VPN kullanmanın bir başka avantajı da veri şifreleme özellikleridir. Verileri şifreleyerek gizlenmesi için kodlanmış bir hale getirmek, gizli bilgileri güvende tutmanıza olanak tanır.

Özellikle pandemi döneminde kişiler şirkette olmasalar bile şirket hatlarına güvenli bir şekilde bağlanabilmek ve aynı zamanda veri transferi sırasında güvenliği sağlamak adına VPN kullanmaya yöneldiler.

VPN Sınırlılıkları

VPN kullanırken bazı faydalarından bahsettik. Ama gerçek anlamda sizi ne kadar korur?

  1. IP adresinizi gizleseniz bile web siteleri hala size kişisel reklamlar göstermeye devam edecektir.
  2. Veriler gizlense de hala web siteleri veya uygulamalar giriş yaptığınız kullanıcı bilgilerinizi kaydedip ne tür eylemler yaptığınızı kaydedebilir.
  3. VPN gerçek anlamda mükemmel değil. Bu programlara da virüs bulaşabilir. Böyle bir durumda VPN’nin güvenlik avatajlarını kaybedebilirsiniz.
  4. Ücretsiz bir VPN hizmeti kullanırsanız saldırı ve güvenlik ihlali artar. Ya da yine ücretsiz bir VPN kullanırsanız daha fazla reklam ile karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir