Wi-Fi Bağlantı Sorunları İçin 7 Çözüm Önerisi

WiFi Sorunları İçin Çözüm Önerileri

Günümüz teknoloji dünyasında herkesin elinde, tablet, telefon ve bilgisayarlar mevcut. Ancak bir sorun var hala en çok aradığımız bağlantı türü Wi-Fi. Çünkü mobil internet paketleri hala çok pahalı. Bu durumda Wi-Fi ağlarına daha fazla bağımlı hale geliyoruz. En umulmadık zamanlarda ise Wi-Fi ağına bağlanamamaktan daha can sıkıcı bir şey olamaz diye düşünüyorum. Bu yazımızda Wi-Fi ağlarına bağlanmada sorun yaşıyorsak neler yapmamız gerektiği hakkında bir kaç yöntem paylaşmayı umuyorum.

Wi-Fi Parolasını Kontrol Edin

Çoğu zaman WiFi parolasını güvenlik için değişik karakterleri kullanarak yapıyorlar ki bu güvenli parola için oldukça sağlam bir fikir. Bu parola, yönlendiricinin veya erişim noktasının sahibi tarafından belirlenir. Şifrede bir karakter bile yazım hatası varsa, bağlanamazsınız. Bu yüzden şifreyi doğru yazdığınızdan emin olun.

Bağlantının Giriş Sayfası Gerektirip Gerektirmediğini Kontrol Edin

Aslında çok fazla yaygın değil. Bir kafeye gidersiniz ve Wi-Fi şifresini istersiniz. Ancak bazı otellerde veya kafelerde işlem bu kadar kolay değildir. Örneğin yurtdışındaki Starbucks kafelerinde Wi-Fi ağına bağlanmak istiyorsanız öncelikle Wi-Fi giriş sayfasına kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için işletmeden size bir şifre ve kullanıcı bilgisi oluşturması için yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bu nedenle sadece şifreyi bilmek ve ağa bağlanmak yetersiz kalabilir.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Başka bir yazıda cihaz başlatmanın niye bazı sorunları ortadan kaldırdığıncan bahsedebilirim. Ama bu yazıda eğer Wi-Fi ağına bağlanamıyorsanız kullanabileceğiniz en pratik yöntemlerden birinin cihazı yeniden başlatmak olduğunu söyleyebilirim. Eğer şifreyi doğru girdiğini ve bilgisayarınızda normalde Wi-Fi’ye bağlanırken bir sorun olmadığını düşünüyorsanız en azından bu yöntemi deneyebilirsiniz. Eğer hala Wi-Fi ağına bağlanamıyorsanız diğer yöntemleri denemeye devam edebilirsiniz.

Wi-Fi Ağını Unut ve Yeniden Bağlan

Daha önce Wi-Fi ağının şifresini kontrol etmenizi önermiştik. Örneğin bir kağıda yazdığınız şifreden ve girdiğiniz şifrenin doğruluğundan eminseniz tekrar kontrol edin. Bir cihazı Wi-fi ağına bağladıktan sonra Wi-Fi ağının şifresi değişmişse sürekli olarak bağlanmaya çalışacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey Ağı Unut seçeneğine tıklayıp aynı ağa yeniden yeni / doğru şifre ile bağlanmaktır. Eğer şifre doğruysa bağlanabilirsiniz ancak şifre değişmişse yeni şifreyi talep etmeli ya da şifre oluşturmalısınız.

Modeminizi Yeniden Başlatın

Wi-Fi yönlendiricinize bağlanmada hâlâ sorun yaşıyorsanız ve yönlendirici veya erişim noktasının kendisi üzerinde kontrolünüz varsa, arızaya neden olabilecek geçici hataların veya hata durumlarının giderilmesine yardımcı olup olmadığını görmek için yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bağlanan cihazınızı yeniden başlatmak gibi modemi de yeniden başlatmak çeşitli sorunları önleyebilir.

Kablosuz Ağ Aygıtı İçin Sürücüleri Güncelleyin

Bilgisayarlar kimi zaman sürücülerle ilgili problemler yaşarlar. Bunun çok çeşitli nedenleri olsa da en iyisi sürücüleri güncellemek olacaktır. Sürücüleri güncellemek ve Wi-Fi ağına bağlanmak istiyorsanız 3. parti bir program kullanabilirsiniz. Bunun için Ashampoo Driver Updater, IOBit Driver Booster gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Ancak benim tavsiyem Driverpack.io adresinden DriverPack Offline Network sürücü paketini indirip kurmanız olacaktır.

Farklı Bir Modem veya Cihaz Deneyin

Bu noktada, sorun yaşadığınız cihazdan (telefon, bilgisayar, tablet vs) farklı bir cihaz kullanarak Wi-Fi ağına bağlanıp bağlanamayacağınızı görmek iyi bir fikirdir. Öyleyse, sorun büyük olasılıkla modemde değil, bağlanan cihazın kendisindedir.

Bunun yanı sıra denemeniz gereken tel şey cihazınız değildir. Farklı bir modem kullanarak bağlanmasında sıkıntı olmayan bir cihaz deneyebilirsiniz. Bu durumda eğer sorunsuz bir şekilde bağlanırsanız modeminizde sorun olduğu anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir