Windows İçin En Popüler 10 Dosya Kurtarma Programı (2022)

dosya kurtarma programları

Bilgisayarımızdaki dosyalarımız çeşitli nedenlerle silinebilir. Yanlışlıkla tamamen sileriz, elektrik sıkıntılarından dolayı verilerimiz silinebilir ya da çeşitli virüsler nedeniyle dosyalarımızı kaybedebiliriz. Dosyaların silinmesinin ne kadar stresli ve üzücü bir durum olduğunun pekala farkındayım.

Eğer rutin bir yedekleme planınız varsa dosyalarınız silinse bile kaybınız çok olmayacaktır. Ancak benim gibi bir yedekleme planınız yoksa o zaman başınız gerçekten dertte olabilir. Ancak son zamanlarda fiziksel zararlar dışında, bilgisayarlarımızdan, USB belleklerimizden, telefonlardan veya diğer depolama cihazlarından veri kurtarmak oldukça kolay hale geldi.

Bu yazımızda Windows işletim sistemi için en çok kullanılan bazı programlardan bahsedeceğiz ama ondan önce:

Silinen Dosyaları Geri Getirmeden Önce

Basit bir örnekle sildiğimiz dosyaların ve verilerin nasıl kurtarıldığından bahsetmek lazım. Dosya silindiyse programlar onu nasıl kurtarabilir?

Aslında bir dosyayı sildiğimizde onu sabit diskimizden veya diğer depolama cihazlarımızdan tamamen kaldırmıyoruz. İşletim sistemleri dosyaların disklerdeki yerine belirlemek için bir tablo kullanır. Silme işlemi yaptığımızda ise sadece dosyanın tablodaki yerini sileriz. Aslında dosya hala yerindedir.

Ama şunu da unutmamak lazım. Dosyanın tablodaki yerini silince işletim sistemi diskin o kısmını boş olarak algılar ve yeni dosyaları o kısma yükler.

Silinen dosyalarınızı geri getirirken en çok dikkat etmeniz gereken şey, yeni dosya oluşturmaktan veya indirmekten kaçınmanızdır. Örneğin C diskinden bir dosya sildiyseniz C diskine başka dosya veya program indirmeyin. Gerekirse başka diskler kullanın.

Tenorshare 4DDiG Data Recovery

Yüksek veri kurtarma oranları ve veri güvenliği için en iyisi. Tenorshare 4DDiG Data Recovery, Windows ve Mac cihazlarda kullanabileceğiniz dosya kurtarma kurtarma programlarından biridir. Biçimlendirme ve silme gibi çeşitli veri kaybı senaryolarındaki dosuylarınızı kurtarabilir. Hızlı bir şekilde tarar ve önizlemeyi ücretsiz sağlar.

Tenorshare 4DDiG Data Recovery programı, başlatılamayan/çökmüş bir Windows işletim sisteminden verileri kurtarabilir. Fotoğraflar ve videolar gibi çeşitli dosya türlerinin kurtarılmasını destekler. Kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarabilir.

Kullanımı kolaydır. Boşaltılmış geri dönüşüm kutusu, yanlışlıkla silinen dosyalar, sistem çökmesi, güncelleme hatası, disk bozulması, bölüm kaybı, CPU arızası, kırık ekran, virüs saldırısı, disk formatı vb. herhangi bir senaryoda verileri anında kurtarabilir.

Özellikleri:

 • Tenorshare 4DDiG Veri Kurtarma, verileri tamamen kurtarmak ve orijinal biçimini ve boyutunu korumak için patentli teknolojiyi kullanır.
 • Flash Sürücüler, Sabit Sürücüler, Hafıza Kartları, Dijital Kameralar vb. veri kurtarma için tüm ortamları destekler.
 • 1000’den fazla dosya ve dosya sistemi türü Tenorshare 4DDiG Veri Kurtarma tarafından desteklenmektedir.

Stellar Data Recovery

Stellar Data Recovery, normal kullanıcılar ve işletmeler için en iyisidir. Masaüstü, dizüstü bilgisayar, mobil, sunucu, flash sürücü, hafıza kartı ve diğer harici depolama ile çalışabilir. Stellar Data Recovery, Fotoğraf Kurtarma Yazılımı, iPhone Kurtarma Yazılımı ve Video Onarım Yazılımı gibi özelliklere sahip.

Özellikleri:

 • Video onarımı için DSLR, drone, digicam, gözetleme kamerası ve Cep Telefonu ile çalışır.
 • Fotoğraflar, Videolar ve ses dosyaları bir SD karttan , CF Karttan, USB Çubuklardan veya başka herhangi bir ortamdan kurtarılabilir.
 • Silinen fotoğrafları, videoları, kişileri, mesajları, takvimleri ve arama geçmişlerini kurtarmak için iPhone ve iPad’inizle çalışabilir.

iBeeSoft Data Recovery

iBeesoft Data Recovery programı, sırasıyla bilgisayarın (PC ve Mac) dahili sabit sürücülerinden, harici sabit sürücülerinden ve iPhone’dan dosyaları kurtarmak için Windows, Mac ve iPhone için ayrı sürümlere sahiptir.

Program sayesinde cihazınızın fabrika ayarlarına sıfırlanması, sistem çökmesi, virüs saldırı, format ya da diğer nedenlerden dolayı kaybettiğiniz dosyaları kurtarmanıza olanak sağlar.

Özellikleri:

 • iBeesoft Ücretsiz Veri Kurtarma, kullanıcıların 2 GB’a kadar dosyayı tamamen ücretsiz olarak kurtarmasını sağlar.
 • iBeesoft veri kurtarma, silinen dosyalar ve mevcut ancak gizli dosyalar dahil olmak üzere tüm kurtarılabilir dosyaları görüntülemek için çok basit bir arayüz ile birlikte gelir.
 • Veri kurtarma, kurtarma işleminden önce videoları, fotoğrafları, belgeleri ve daha fazlasını önizlemenize olanak tanır.
 • Taranan sonuçları yol, zaman ve türe göre sınıflandırmak için bir filtreye sahiptir.
 • Desteklenen depolama aygıtları, Mac ve PC dahili sabit sürücüleri, Hafıza Kartları, Dijital Kameralar, Harici Sabit sürücüler, USB Flash Sürücüler vb.’dir.
 • Kurtarma için desteklenen dosya türleri, resimler, ses, videolar, belgeler, arşivler vb.

Disk Drill

Disk Drill  Windows ve Mac’teki dosyaları kurtarabilir. Pandora Recovery, artık ek özelliklerle Disk Drill’e dönüştürüldü. Size gelişmiş kalite sağlar ve arşivlenmiş, gizli, sıkıştırılmış veya şifrelenmiş dosyaları kurtarmanıza olanak tanır.

Özellikleri:

 • Tüm dosya formatlarını kurtarabilir.
 • Tüm dosya sistemlerini destekler.
 • Hasar görmemiş herhangi bir depolama cihazını kurtarabilir.
 • FAT, NTFS, HFS+, EXT4 için tam destek sağlar.
 • Belgeleri, videoları, arşivleri, müzikleri veya fotoğrafları kurtarabilir.

FonePaw Data Recovery

FonePaw Data Recovery, hem Windows hem de Mac kullanıcılarının yararlanabileceği profesyonel bir veri kurtarma aracıdırYanlışlıkla dosya silme veya sabit sürücü biçimlendirmesi nedeniyle dosyaları kaybetme gibi durumlarla karşılaştığınızda son derece yardımcı olabilir.

Fotoğraflar, videolar, ses dosyaları ve hatta anlık mesajlaşma uygulamalarının sohbet geçmişi dahil olmak üzere çeşitli dosya türleri, güçlü yazılım aracılığıyla kolayca alınabilir. Tüm işlem adımları oldukça kolaydır, bu nedenle teknisyen olmayanlar bile kayıp dosyalarını hızla kurtarabilir.

Özellikleri:

 • Kurtarma işlemini gerçekleştirmeden önce dosyayı önizleyin.
 • Kayıp dosyaları kolayca bulmanıza yardımcı olacak kullanışlı Hızlı Tarama ve Derin Tarama modları.
 • Farklı dosya türlerini kurtarmak için geniş destek.
 • Dijital kamera hafıza kartlarından, harici sabit sürücülerden, flash disklerden, bilgisayarlardan ve diğer depolama aygıtlarından kaybolan verileri geri kazanın.

AnyRecover

AnyRecover, ücretsiz ve ücretli bir sürümü bulunan bir veri kurtarma yazılımıdırFarklı veri kaybı durumlarından kaybolan veya silinen dosyaları kurtarabilir. Veri kurtarma için çeşitli cihazları destekler. Biçimlendirme, silme, bölüm kaybı, disk hasarı, virüs saldırısı vb. nedenlerle kaybolan verileri kurtarmak için kullanılabilir.

Özellikleri:

 • AnyRecover, boşaltılmış Geri Dönüşüm Kutusu Kurtarma, kayıp bölüm kurtarma, harici cihaz veri kurtarma ve ham bölüm kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilir.
 • Dijital kamera, bilgisayar, hafıza kartı, flash sürücü, video kamera vb. gibi her türlü depolama aygıtını destekler.
 • Kurtarma işleminden önce verileri önizleyebilirsiniz.
 • Birden çok dosyanın kurtarılmasını destekler.

Wondershare Recoverit

Recoverit Wondershare, bilgisayar diskinden, flash sürücüden, SD karttan vb. kaybolan verileri kurtarmak için kapsamlı ve profesyonel bir çözümdür. Kurtarmadan önce bir önizleme sağlar.

Recoverit Wondershare, kurtarılan dosyaları geri almak için yalnızca 3 adımlı bir veri kurtarma işlemi, Seçin, Tara ve Önizleyin. 

Wondershare Recoverit, fotoğraf, video, ses, e-posta vb. silinen dosyaları kurtarabilir. 1000’den fazla dosya biçimini destekler. PC’nizden, Mac’inizden, sabit diskinizden, USB’nizden, SD kartınızdan vb. verileri kurtarabilir.

Özellikleri:

 • Wondershare Recoverit, derinden gizli videoları kurtarmak için patent teknolojisini kullanır.
 • Video dosyalarının farklı formatlarını onarabilir.
 • Aynı anda birden fazla videoyu onarabilir.
 • Verileri çökmüş bir bilgisayardan kurtarabilir.

Aiseesoft Data Recovery

Aiseesoft Data Recovery, bilgisayardan, sabit diskten, hafıza kartından vb. silinen veya kaybolan dosyaları kurtarmak için bir çözümdür. Fotoğrafları, sesleri, videoları, belgeleri, e-postaları vb. kurtarabilirsiniz.

Biçimlendirilmiş bölüm, bazı sabit sürücü sorunları, RAW sabit sürücü veya çöken bilgisayar nedeniyle yanlışlıkla kaybolan/silinen verileri kurtarma yeteneğine sahiptir.

Özellikleri:

 • Verileri kurtarmak için desteklenen cihazlar arasında hafıza kartları, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, flash sürücüler, dijital kamera Video kamera, sabit sürücü, çıkarma sürücüleri vb. bulunur.
 • Kayıp verileri hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olacak güçlü bir arama özelliğine sahiptir.
 • Veri tarama işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirir.
 • Derin tarama özelliği, silinen tüm dosyaları bulabilir.

EaseUS Data Recovery Wizard

EaseUS Data Recovery, yanlışlıkla silinen dosya kurtarma, biçimlendirilmiş kurtarma, virüs saldırısı kurtarma, sabit sürücü hasarı, geri dönüşüm kutusu boş veri kurtarma, işletim sistemi çökme kurtarma, kayıp bölüm kurtarma ve RAW Partition kurtarma gibi çeşitli işlevlere sahiptir.

PC, dizüstü bilgisayarlar, Sabit sürücüler, Kalem sürücüler, Dijital Kameralar, Video oynatıcılar vb. gibi çeşitli cihazlardan veri kurtarabilir.

Özellikleri:

 • Farklı kayıp durumlarından verileri kurtarabilir.
 • Dosyaları, fotoğrafları, belgeleri, videoları vb. kurtarabilir.
 • Silme, biçimlendirme hataları, bölüm kayıpları, işletim sistemi çökmeleri, virüs saldırıları vb. sonrasında kurtarabilir.
 • Belgeler, videolar, ses, grafikler, e-posta ve diğer dosyalar için 1000’den fazla dosya türünü destekler.
 • FAT, exFAT, NTFS, NTFS5, ext2/ext3, HFS+, ReFS dosya sistemlerini destekler.

R-Studio Data Recovery Software

R-Studio Data Recovery, Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir. Yerel disklerden, çıkarılabilir disklerden, çok bozuk disklerden, önyüklenemeyen disklerden veya LAN ve İnternet’e bağlı istemcilerden veri kurtarma işlemi gerçekleştirebilir. Bu araç, küçükten büyüğe veri kurtarma seçenekleri için en iyisidir.

Özellikleri:

 • Çok çeşitli dosya sistemlerini destekler.
 • En yaygın bölüm şemaları desteklenir.
 • Gelişmiş bir kurtarma algoritması kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir