Windows 10 Güncelleme Hatası: 0x8024001F Nasıl Düzeltilir?

Windows 10 0x8024001F güncelleme hatası

Bazı Windows 10 kullanıcıları, sistem güncellemelerinde 0x8024001F hata koduna sahip hata mesajları almakta ve güncelleme işlemlerini yapamamaktadır. Windows Güncelleme sorunları genel olarak; sistem dosyalarının bozulması, sonradan kurduğumuz antivirüsler ya da hatalı yüklenmiş bazı uygulamalardan kaynaklanabilir.

Sizde Windows 10 bilgisayarınızda güncelleme esnasında yukarıdaki hata kodlarına sahip hata mesajı alıyor ve güncelleme sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Windows 10 Update Sorun Gidericiyi Çalıştırma

 • Adım 1: Windows tuşuna basın ve Ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Adım 2: Güncelleme ve Güvenlik seçeneğinden Sorun Giderme seçeneğini bulun ve ona tıklayın.
 • Adım 3: Çıkan sorun giderme seçeneklerinden Windows Update seçeneğine tıklayın ve Sorun Gidericiyi Çalıştırın butonuna tıklayın.
 • Adım 4: Sorun gidericinin çalışmasını ve işlemini bitirmesini bekleyin.
 • Adım 5: Karşınıza gelecek talimatları uygulayın.

İşlemlerin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer hata devam ederse aşağıdaki diğer sorun giderme seçeneklerini deneyebilirsiniz.

Sonradan Yüklenen Antivirüs Programını Kaldırın

Bazen 3. taraf antivirüs yazılımları Windows güncellemelerine müdahale eder ve güncellemeyi aksatabilir. Bu nedenle bunları kaldırmanız gerekebilir. Ancak antivirüsleri tamamen kaldırmak bazen zor olabiliyor.

 • Adım 1: Antivirüs uygulama çalışırken genelde sağ alt kısımda (saatin olduğu kısımda) simgesi bulunur. Buna sağ tıklayıp çıkış yapmanız lazım.
 • Adım 2: Klavyeden Windows + R tuşuna basın. Bu şekilde Çalıştır uygulamasını başlatmış olursunuz.
 • Adım 3: Karşınıza çıkan küçük ekrana appwiz.cpl yazıp Enter tuşuna basın. Bu ilk iki adım aslında Denetim Masasına girip Program Ekle / Kaldır penceresine ulaşmak içindir isterseniz Windows > Ayarlar yolunu izleyerek de buraya ulaşabilirsiniz.
 • Adım 4: Karşınıza bilgisayarınızda yüklü olan tüm programlar çıkacaktır. Buradan yüklediğiniz antivirüs programının üzerine tıklayın ve program listesinin üzerinde bulunan Kaldır butonuna tıklayın.

Normal program kaldırma bu şekilde yapılabilir. Ancak bazı antivirüsleri kaldırmak bu kadar kolay olmayabiliyor. Bu nedenle antivirüsleri sisteminizden kaldırmak için özel olarak yapılmış programları kullanmanız gerekebilir. Ya da genel amaçlı Uninstall programları dediğimiz programlardan kullanabiliriz.

Antivirüsü sistemden kaldırdıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin. Sorun devam ediyorsa diğer önerilere göz atabilirsiniz.

Eski Sürücülerinizi Güncelleyin

Özellikle 0x8024001F hata mesajına sahip bir hata ile karşılaşıyorsanız buna sebep olabilecek şeylerden biri de güncel olmayan sürücüleriniz olabilir. Bu nedenle sistemimizi güncellerken sorun alıyorsak bilgisayarımızda eksik olan sürücüleri yüklemeli ya da eski sürücüleri güncellememiz gerekebilir.

 • Adım 1: Klavyeden Windows + R tuşuna basın. Karşınıza küçük bir pencere olarak Çalıştır uygulaması gelecektir.
 • Adım 2: Karşınıza çıkan küçük ekrana devmgmt.msc yazıp Enter tuşuna basın.
 • Adım 3: Karşınıza Aygıt Yöneticisi uygulaması çıkacak. Burada eski olan sürücülerinizin üzerine sağ tıklayıp “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın.

Eğer sürücülerinizi güncellemede sorun yaşarsanız tavsiyem 3. parti programlarını kullanmanızdır. (Ashampoo Driver Update veya IOBit Driver Booster programlarını deneyebilirsiniz.)

Sürücülerinizi güncelleştirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

SFC ve DISM Komutlarından Faydalanın

SFC ve DISM her ikisi de sistemdeki bileşenlerin bozulması durumunda hatalı bileşenleri bulur ve onları onarmaya çalışır.

sfc /scannow
 • Adım 3: İşlemin tamamlanması için bir süre bekleyin.

Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows’unuzu güncellemeye çalışın eğer sorununuz devam ediyorsa bozuk dosyaları düzeltmek için DISM aracını kullanın.

 • Adım 1: Tekrar CMD‘yi yani Komut İstemi‘ni yönetici olarak çalıştırın.
 • Adım 2: Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.
Dism.exe /online /cleanup-image /scanhealth
 • Adım 3: Bu sefer aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basalım.
Dism.exe /online /cleanup-image /restorehealth

Yukarıdaki işlemden sonra DISM aracının işlemi bitirmesini bekleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Windows Güncelleme Hizmetini Yeniden Başlatın

Bazen Windows güncelleme sorunlarını çözmek için işletim sisteminin kendi içerisinde bulunan Windows Güncelleme Hizmeti’nin yeniden başlatılması gerekebilir. Bunun için;

 • Adım 1: Windows R tuşlarına beraber basarak Çalıştır uygulamasını açın.
 • Adım 2: Karşınıza Çalıştır uygulaması geldiğinde kısmına services.msc yazıp ENTER tuşuna basın.
 • Adım 3: Karşınıza Windows Hizmetler penceresi gelecektir. Sayfayı aşağı kaydırın ve Ad sütununda Windows Update seçeneğini bulup üzerine sağ tıklayın ve Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın.

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Yukarıdaki çözüm önerileri umarım işinize yarar. Eğer sorunu halledemezseniz dosyalarınızın ve ayarlarınızın yedeğini alıp Microsoft’un kendi sitesinden indireceğiniz orjinal Windows iso kalıbını kullanarak format atabilirsiniz. Ancak bunu son seçenek olarak öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir