Windows 11 Ağ Profili Türü Nasıl Değiştirilir?

Ağ Profil Türünü Değiştirme

Ağ Profili, Windows işletim sistemlerinin bir parçasıdır ve bilgisayarınızı ilk kez bir ağa bağladığınızda, ağdaki diğer bilgisayarlar ve cihazlar tarafından görülme/ paylaşma seçeneğini isteyip istemediğiniz sorulur.

Bu durumda Genel ve Özel Ağlar arasında seçim yapmanızı ister. İster kablosuz ister kablolu ağa bağlanıyor olun; Windows size ne tür bir Ağ ve kullanmak istediğinizi soracaktır. Bu yazımızda Windows 11 kullanıcıların Ağ Profillerini nasıl değiştirebileceğine dair ipuçlarını paylaşacağım.

Herkese Açık ve Özel Ağ Profili Nedir?

Genel olarak 2 tür ağ profili mevcut. Bunlardan biri Herkese Açık ismiyle bilinir ve diğeri ise Özel olarak bilinir. Peki neden bu profillere ihtiyacımız var.

Herkese Açık Ağ Profili kullandığınızda bilgisayarınız veya diğer cihazlarınız (yazıcı gibi) ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından görülmezler. Buradaki isim sizi yanıltmasın. Herkese Açık demek bilgisayarınızın herkes tarafından görüntüleneceği anlamına gelmez. Kullandığınız ağın herkese açık olduğunu gösterir. Genelde kafe, otel, kütüphane gibi yerlerde kullandığınızda bunu seçmeniz daha akıllıca olacaktır.

Özel Ağ Profili sayesinde Windows ağ bulma özelliğini etkinleştirir. Bu da bilgisayarınızın bağlı olduğu ağdaki diğer bilgisayarlar ve cihazlar tarafından bulunabileceği anlamına gelir. Diğer cihazlar, ağdaki Windows bilgisayarınızı görebilir, bu da kolay dosya paylaşımına ve diğer ağ bağlantılı özelliklere olanak tanır.

Normalde bir ağa ilk bağlandığınızda bunun Özel mi yoksa Herkese Açık olan bir ağ olup olmadığını sorar. Ancak isterseniz ağ profilini daha sonradan seçebilirsiniz.

Windows Ağ Profilini Değiştirmek

Herhangi bir nedenden dolayı bilgisayarınızın bağlı olduğu Ağ profili türünü değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Adım 1: Windows + I tuşu kombinasyonuyla Ayarlar sayfasını açın. Ya da Başlat menüsüne tıklayıp Ayarlar kısmını açabilirsiniz.

Adım 2: Açılan sayfada sol menüde Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Wi-Fi (Bağlan, bilinen ağları yönet, tarifeli ağ) seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Bilinen Ağları Yönet seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Burada şimdiye kadar bilgisayarınızın bağlanıp kaydettiği ağları görebilirsiniz. Hangisinin ağ profil türünü değiştirecekseniz ona tıklayabilirsiniz.

Adım 6: Böylece o Wi-Fi ağındaki özellikleri görüntüleyebilirsiniz.

Burada istediğiniz ağ profili türünü seçebilirsiniz. Herkese Açık veya Özel ağ profil türünü seçtikten sonra pencereyi kapatabilirsiniz. Windows 11 bilgisayarlarınızdan Ağ Profil türünü değiştirmek bu kadar basit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir