Windows 11: Arama Çubuğu Çalışmıyorsa Çözüm Önerileri

windows arama çalışmıyorsa çözüm önerileri

Son zamanlarda bazı Windows 11 kullanıcıları arama çubuğunun çalışmadığını veya donduğunu bildiriyor. Bu durumla karşılaşan kullanıcılar arama çubuğuna tıklayamadıklarını veya tıklansa dahi aramak istedikleri şeyi yazamadıklarını bildirdiler.

Bu sorunla karşılaştığınızda, ilk fark edeceğiniz şey, arama çubuğuna hiçbir şey yazamamanızdır. Bu sorun Windows güncellemelerinde, grafik kartı sürücülerinden veya çeşitli sistem dosyası çakışmalarından dolayı meydana gelebilir.

Windows 11’de arama çubuğunda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, aşağıdaki çözüm önerilerini denemenizde fayda olacağını düşünüyorum.

Dosya Gezginini Yeniden Başlatın

Windows 11 işletim sisteminde arama çubuğu çalışmıyorsa deneyebileceğiniz en pratik çözüm önerilerinden ilki Dosya Gezgini’ni yeniden başlatmak olacaktır.

Adım 1: CTRL + Alt + Delete tuşlarına basın ve karşınıza çıkan seçeneklerden Görev Yöneticisi‘ne tıklayın.

Adım 2: Eğer karşınıza gelen Görev Yöneticisi ekranı küçük ise daha fazlasını görmek için alt kısımda bulunan Diğer Ayrıntılar yazısına tıklayın ve tam moda geçin.

Adım 3: Diğer Ayrıntılar yazısına tıklayınca karşınızda çalışan diğer uygulama ve servisleri görebilirsiniz. Buradan Windows Gezgini’ni bulup sağ altta Yeniden Başlat butonuna basmanız gerekecektir.

Windows Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Çözüm önerileri arasında uygulanması en kolay yöntemlerden biridir. Windows işletim sisteminizde Arama Çubuğu çalışmıyorsa aşağıdaki adımları uygulayarak bu yöntemi uygulabilirsiniz.

Adım 1: Görev Çubuğu’na sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Sol taraftaki seçeneklerden Sistem menüsüne tıklayın.

Adım 3: Karşınıza çıkan seçeneklerden Sorun Gider seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Karşımıza 3 seçenek çıkacaktır. En altta bulunan Diğer Sorun Gidericiler seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Gelen seçeneklerden Arama ve Dizin Oluşturma seçeneğinin karşısındaki Çalıştır butonuna tıklayın.

Windows Arama Hizmetini Yeniden Başlatın

Windows Arama Hizmetini yeniden başlatmak, Windows Arama ile ilgili her türlü sorunu çözmek için en iyi çözümdür. Windows Arama hizmetini yeniden başlatmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

Adım 1: Klavyeden Windows tuşuna basın ve Çalıştır yazıp Enter tuşuna basın.

Adım 2: Karşınıza gelecek küçük pencereye services.msc yazıp Tamam butonuna basın.

Adım 3: Bilgisayardaki Hizmetler’in olduğu sayfa açılacak. Burada Windows Search hizmetini bulun, sağ tıklayın ve Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın.

Eğer halihazırda hizmet zaten başlatılmışsa bu durumda Windows Search üzerine sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın Karşınıza gelen pencerede Başlangıç Türü kısmını Otomatik olarak seçin. Ardından Uygula ve sonrasında ise Tamam butonlarına basın.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Grafik Sürücüsünü Güncelleyin

Bu çözüm, Arama çubuğunun donma veya yanıt vermeme sorununu düzeltmenize yardımcı olacaktır, Eski grafik sürücüsü Başlat Menüsü olan Windows UI öğelerini bozabilir. Grafik sürücülerini güncellemek için aşağıda belirtilen çözümleri izleyin.

Windows + R tuşlarına basın karşınıza Çalıştır uygulaması gelecek. Burada devmgmt.msc yazıp Tamam butonuna tıklayın. Bu sistemdeki Aygıt Yöneticisi uygulamasını başlatmanıza yardımcı olacak.

Açılan pencerede Görüntü Bağdaştırıcıları seçeneğinin yanındaki küçük ok simgesine tıklayın. Kullandığınız ekran kartları karşınıza gelecek.

Kullandığınız ekran kartının üzerine sağ tıklayın ve Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayıp sürücüyü güncelleştirin.

Eğer NVIDIA veya AMD gibi ayrı bir grafik kartı kullanıyorsanız bunların web sitesinden sisteminize uygun güncel olan sürücüyü indirip manuel olarak kurmanız daha iyi olacaktır.

Sisteminizi Güncelleştirin

Hiç bir işletim sistemi ilk çıktığı anda mükemmel değildir. Belki de sorununuz işletim sisteminden kaynaklanıyordur. Bu gibi durumlarda sistemi güncellemek sizi bir çok sorundan kurtarabilir.

Başlat butonuna tıklayıp Windows Ayarlar seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin sol kısmında bir çok seçenek gelecektir. Burada Windows Update seçeneğine tıklayın.

Karşınıza eğer varsa Windows Güncelleştirmeleri gelecektir. Bekleyen güncelleştirmeleriniz varsa bunları yükleyip kurmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir