Windows 11 Dizüstülerinde Batarya Ömrünü Uzatma Yolları

Windows 11 Dizüstülerinde Batarya Ömrünü Uzatma Yolları

Dizüstü bilgisayarınızın pili çabuk bitiyor mu? Windows 11’de sorunu çözmek ve dizüstü bilgisayarın pil ömrünü artırmak için geçerli bazı yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Özellikle Windows 11 işletim sistemini kullanmaya başladıktan sonra hem batarya ömrünün azalmasından hem de batarya süresinin hızlı azalmasından dolayı bir çok kullanıcı şikayette bulunmaktadır. Bugün bu sorunlara çözüm olabilecek birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

Dizüstü bilgisayarınızın pili çabuk bitiyorsa, bataryanızın güç tüketimini azaltmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Bundan önce dizüstü bilgisayarınızın fişinin çekildiğinden ve sadece batarya ile çalıştığından emin olun. Bir güç kaynağına takılıysa, aşağıda açıklanan pil ayarlarından bazılarına erişemeyebilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Ekran, dizüstü bilgisayarınızdaki en güç tüketen bileşenlerden biridir, genel anlamda bu ekran parlaklığıdır. Ve ekran parlaklığını azaltmak pil verimliliğini önemli ölçüde artırır.

 • Windows + I tuş kombinasyonuyla Ayarlar penceresini açın.
 • Sol taraftaki seçeneklerden Sistem olanına tıklayın.
 • Karşınıza gelen seçeneklerden Monitör seçeneğine tıklayın.
 • Parlaklık seçeneğinin yanındaki kaydırılabilen bar ile ekran parlaklığını azaltabilirsiniz.

Windows 11 İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Eski bir işletim sistemi yalnızca güvenlik açıkları oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda pilinizi hızla tüketen sistem sorunlarına da neden olabilir. Ve en son Windows güncelleme yaması güvenlik açıklarını yüklemek, performansı artırmak ve yazılımın daha verimli çalışmasını sağlayarak, kullandığı güç miktarını azaltıp batarya ömrünü iyileştirebilir.

 • Windows + I tuş kombinasyonuyla Ayarlar penceresini açın.
 • Sol tarafta bulunan Windows Update seçeneğine tıklayın.
 • Microsoft sunucusundan en son Windows 11 güncellemelerinin indirilmesine ve yüklenmesine izin vermek için Güncellemeleri kontrol et seçeneğine tıklayın,
 • Mevcut güncellemeler varsa, bunları indirip kurun, bunları uygulamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Pil Tasarrufu Özelliğini Açın

Önceki işletim sistemi gibi en son Windows 11 de sistem kaynaklarını azaltmak ve pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için kendi pil tasarrufu moduna sahiptir.

Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlayarak, bildirimleri ve arka plan etkinliğini sınırlayarak pil tasarrufunu etkinleştirin ve dizüstü bilgisayarınızın pil ömründen tasarruf edin. Ayrıca piliniz belirli bir yüzdeye ulaştığında bu özelliği otomatik olarak açma seçeneği de bulunuyor.

 • Ayarları açmak için Windows tuşu + I tuşuna beraber basın.
 • Sol taraftaki Sistem menüsü seçin ve karşınıza gelen ekranda Güç & pil seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza “Pil Tasarrufu”, “Pil Tasarruf modunu otomatik olarak aç” ve “Pil tasarruf modundayken ekran parlaklığını düşür” seçenekleri çıkacaktır.

Pil tasarrufunu otomatik olarak aç seçeneğinde, bataryanın yüzdesini belirleyip o yüzdenin altına düştüğünde “Pil Tasarruf Modunu”n aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

Pil Tasarruf modundayken ekran parlaklığının düşmesini istiyorsanız en alttaki seçeneği de Açık konumuna getirmeniz gerekir.

Arka Planda Çalışan Programları Kontrol Edin

Tıpkı cep telefonlarımızda olduğu gibi Windows işletim sisteminde de bazı programlar sürekli olarak arka planda çalışır. Örneğin antivirüs programları, driver programlar, Microsoft Teams vs. Bunların hangi pprogramlar olduğunu bulup gerekmiyorsa kapatarak batarya tüketimine engel olabilirsiniz.

 • Windows tuşu + I tuşu ile Ayarları açın.
 • Sol tarafta bulunan Uygulamalar seçeneğine tıklayın.
 • Gelen ekranda en üst seçenekteki “Uygulamalar ve Özellikler” seçeneğine tıklayın.
 • Burada bilgisayarımızda yüklü olan programları görebilirsiniz. Burada arka planda çalışan programların bu özelliğini kapatmak için o satırda bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
 • Gelişmiş Seçenekler yazısına tıklayın. Böylece yeni bir pencere açılacaktır.
 • Burada Arka plan uygulamaları izinleri kısmının altında “Hiçbir Zaman” seçeneğini seçerek programın arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir