Windows 11 işlemci sıcaklığını kontrol etme

Windows 11 kurulu bilgisayarınızın performansı düşmüşse ya da aşırı ısındığını düşünüyorsanız CPU / işlemci sıcaklığını kontrol etmeniz gerekebilir. Windows içinde doğrudan CPU sıcaklığını gösteren bir uygulama mevcut olmasa da 3. parti uygulamalarla işlemcinizin sıcaklığını görebilirsiniz.

Bu makalede Core Temp programı yardımıyla işlemci sıcaklığını nasıl görebileceğimizi öğreneceğiz.

Adım 1: Core Temp sitesine girin ve Download yazan yere tıklayın.

Adım 2: Ardından indirdiğiniz programı kurmak için çift tıklayarak kurulumuna başlayın.

Adım 3: Kurulum dilini sorduğu ekran gelecek buradan OK butonuna tıklayarak devam edin.

Adım 4: Ardından gelen ekranda Next butonuna tıklayarak ilerleyin.

Adım 5: License Agreement ekranında ise I accept the agreement seçeneğini tıklayalım ve Next butonu ile ilerleyelim.

Adım 6: Programın kurulacağı yeri soruyor. Değiştirmek istiyorsanız Browse butonuna tıklayabilir veya devam etmek için doğrudan Next butonuna tıklayıp ilerleyebilirsiniz.

Adım 7: Sonraki ekranda Core Temp uygulaması ile ilgili ek seçenekler geliyor. Açıkçası sadece işlemci sıcaklığını görmek istiyorsanız Next butonuna tıklayabilir veya seçeneklerden ihtiyacınıza göre seçip Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

Adım 8: Programın kurulum seçenekleri belirlediğimize göre artık Install butonuna tıklayarak programın kurulumunu gerçekleştirebiliriz.

Adım 9: Ardından gelen pencerede tekrar Next butonuna tıklıyoruz.

Adım 10: Kurulum tamamlandığında aşağıdaki ekran karşımıza çıkacaktır. Launch Core Temp seçeneğini aktif edip Finish butonuna tıklayalım.

Böylece Core Temp programının kurulumunu tamamlamış oluruz. Ayrıca Finish butonuna basarak Core Temp uygulamasını başlatıyoruz.

Şimdi buraya kadar kurulumundan adım adım bahsettik ancak sizin de gördüğünüz gibi herhangi bir fazladan bir ayar yapmamıza gerek yok. Yazı olarak uzun görülebilir ancak sıradan “İleri İleri” mantığıyla çok rahat kurulabilir.

Programı çalıştırdığınızda işlemciniz ile ilgili bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca işlemci çekirdeklerinin ayrı ayrı sıcaklıklarını da görebiliyorsunuz.

Aynı zamanda program açık kaldığı sürece işlemcinizin sıcaklığını takip etmek için Görev Çubuğunun sağ kısmından da sıcaklıkları renklerine göre görüntülemenize olanak sağlıyor.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir