Windows 11 Ne Kadar İnternet Kullandığınıza Nasıl Bakabilirsiniz?

Windows 11 ne kadar internet kullandım

Microsoft tarafından piyasaya sunulun Windows 11, internet için kullandığınız veri miktarını gözlemlemek için bize muhteşem bir özellik sunuyor. Sadece kullandığımız veri miktarını değil, aynı zamanda hangi programın ne kadar veri kullandığını da bize gösteriyor.

Dolayısıyla, Windows 11′de ne kadar internet kullandığınızı ve uygulamaların ne kadar internet kullandığını görmek için makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

İnternet Veri Kullanımını Görüntüleme

Burada Windows 11‘de internet veri kullanımını nasıl göreceğimizi öğreneceğiz. Belirtildiği şekilde aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Adım 1: Windows + I tuşuna basınız. Bu Ayarlar menüsünü görüntülemek için kısa yoldur. Bu tuşlara bastığınızda bilgisayarınızın Ayarlar sayfası açılacaktır.

Adım 2: Açılan Ayarlar sayfasında sol tarafta seçenekler olacak. Buradan Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayınız.

Adım 3: Ağ ve İnternet seçeneğine tıkladıktan sonra sağ üst kısımda Veri Kullanımı alanını göreceksiniz. Buraya tıklayarak o an bağlı olduğunuz internet türüne göre son 30 günlük kullandığınız internet verisini görebilirsiniz.

Adım 4: Veri Kullanımı‘na tıkladıktan sonra bilgisayarınızda bulunan uygulamaların ne kadar internet verisi tükettiğini görebilirsiniz. Tüm listenin yüklenmesi biraz zaman alabilir ama beklemelisiniz.

Ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi Wi-Fi (kacar112) kısmını değiştirerek kullandığınız diğer internet bağlantılarını da görüntüleyebilirsiniz.

İnternet Kullanımını Nasıl Sıfırlayabilirim?

İsterseniz bu işlemden sonra ya da herhangi bir zaman internet kullanım istatistiklerini sıfırlayabilirsiniz.

Bunun için tüm adımları tekrar anlatmayacağım. Yukarıdaki adımları takip edeceğiz.

Adım 1: Windows + I tuş kombinasyonuyla Ayarlar sayfasını açın.

Adım 2: Ayarlar sayfasındaki sol tarafta Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Sağ üst kısımda Veri Kullanımı alanına tıklayın.

Adım 4: Burada internet kullanan programların listesi çıktıktan sonra en alt kısımda Kullanım İstatistiklerini Sıfırla diye bir kısım var. Burada Sıfırla butonuna tıklıyoruz.

Adım 5: Sıfırla butonuna tıkladıktan sonra karşımıza bir onay penceresi çıkacak. Sıfırla butonuna tıklayarak kullanım istatistiklerinizi sıfırlayabilirsiniz. Ya da İptal butonuna basarak yaptığınız işlemi geri çekebilirsiniz.

Not: Adım 4’te iken Kullanım İstatistiklerini sıfırla kısmının altında bir not var. “Veriler cihazınız tarafından ölçülür. Servis sağlayıcınızın ölçümü farklı olabilir.” Bu şu anlama geliyor. Bilgisayarınızın toplam internet kullanımını 123 GB gösteriyor olabilirken TurkTelekom bunu 130 GB gibi gösterebilir. Ama aralarında çok fazla bir fark olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir