Windows 11 Pano Geçmişi Nasıl Kullanılır?

Windows 11 pano geçmişi

Normalde bir nesneyi, yazıyı kopyalarken pano dediğimiz bir araca kopyalarız. Yine normalde her seferinde sadece tek bir nesne ya da yazı kopyalayabiliyoruz. Peki ya birden fazla şeyi kopyaladıktan sonra istediğimizi kullanma imkanımız olsaydı?

Windows 11‘de bulunan Pano Geçmişi işlevi bunun için oldukça ideal bir çözüm. Pano Geçmişi sayesinde kopyaladıklarımızı daha sonra kullanabiliriz. Ancak varsayılan olan Pano Geçmişi pasif haldedir. Kullanmak için önce onu aktif hale getirmemiz gerekiyor.

Windows 11 Pano Geçmişini Aktif Hale Getirme

Windows 11 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Pano Geçmişi‘ni aktif hale getirmek oldukça basit.

  1. Görev çubuğundaki Windows simgesine tıklayın.
  2. Karşınıza çıkan programlardan Ayarlar kısmına tıklayın.
  1. Açılan pencerenin en alt kısmında Pano seçeneğine tıklayın.
  1. Şimdi de Pano Geçmişi kısmındaki butona tıklayarak açık hale getirelim.

Artık pencereyi kapatabiliriz. Şu an için Pano Geçmişi özelliğini aktif hale getirmiş olduk. Peki şimdi kopyaladıklarımızı nasıl kullanabiliriz. Bunun için örnek olması açısından farklı farklı şeyler kopyalayın. Örneğin bir resim, bir yazı veya başka bir nesne. Ardından bir word belgesi açın.

Pano Geçmişi Nasıl Kullanılır?

Dediğim gibi farklı nesneleri kopyalayın ve ardından bir word belgesi açın.

Normalde kopyaladıklarınızı kullanmak için CTRL + V tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Ancak Pano geçmişindeki öğelere erişmek için fazlasını yapmanız lazım.

Pano Geçmişi‘ne kopyaladıklarınıza ulaşmak için klavyeden Windows Tuşu + V tuş kombinasyonunu kullanmalısınız. Böylece karşınıza pano geçmişi penceresi çıkacaktır. Buradan kopyaladığınızı seçebilirsiniz.

Pano Geçmişini Temizleme

Pano Geçmişi özelliğini açtıysanız bir süre sonra birden fazla şeyi kopyaladığınızı ve bunların Pano Geçmişi’nde yer alıp listenin kabardığını görebilirsiniz. Bu nedenle Pano Geçmişi’ni ara sıra temizlemenizi tavsiye ederim.

Aynı ilk başlıkta anlattığım gibi Pano Geçmişi sayfasına ulaşmanız gerekir. Bunun için Windows > Ayarlar > Pano yolunu takip edebilirsiniz.

Pano Geçmişi’ni aktif hale getirdiğimiz kısmın altında Temizle butonunu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir