Windows 11 TPM ve Secureboot Gereksinimleri Nasıl Atlanır?

Microsoft Ekim 2021 tarihinde Windows 11 işletim sistemini piyasaya sundu. Ancak Windows 11 daha önce gördüğümüz sistem gereksinimlerinden biraz farklı gereksinimlere ihtiyaç duydu. TPM 2.0 ve Secureboot özellikleri.

Önceki Windows sürümlerinde bu tarz sistem gereksinimleriyle karşılaşmamıştık. Ancak Windows 11 ile beraber özellikle TPM 2.0 sorun oldu çünkü eski bilgisayarlarda bu yok. Peki Windows 11 kurulamaz mı?

Bu makalede Windows 11 kuracak arkadaşların bu sistem gereksinimlerini nasıl atlayacağını anlatmaya çalıştım.

Adım 1: Öncelikle Windows 11 iso dosyasını bilgisayarınıza indirin. Bunun için Microsoft’un kendi sitesindeki bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Adım 2Rufus adlı bir yazılıma ihtiyacımız olacak. Yazılımın amacı boot edilebilen usb bellekler oluşturmaktır. Rufus yazılımının sitesindeki anasayfada şu an 3.2 versiyonu mevcut. Ancak bununla denediğimde TPM atlama seçeneği görünmüyor. Bu yüzden Rufus 3.18 versiyonunu kullandım.

Rufus 3.18 Versiyonunu İndirmek İçin Tıkla

Adım 3: Bilgisayarımıza, içine Windows 11 kuracağımız USB belleğimizi takıyoruz. Ardından indirdiğimiz Rufus programını çift tıklayarak açıyoruz.

Adım 4: Rufus Ana ekranı aşağıdaki şekilde görünecektir.

Aygıt: Bu kısım bilgisayarımıza taktığımız USB bellektir. Eğer birden fazla USB bellek takılı ise yanındaki küçük ok işaretine tıklayarak kullanacağımız USB belleği seçebiliriz.

Adım 5: Ön yükleme seçiminin olduğu kısımda SEÇ butonuna tıklayarak Adım 1’de indirdiğimiz Windows 11 iso kalıbını seçeceğiz.

Adım 6: Ardından İmaj seçeneği bölümünün altındaki küçük ok işaretine tıklıyoruz. Açılan seçeneklerde “Extendet Windows 11 Installation (no TPM / no Secure Boot)” seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 7: Son olarak alt kısımda bulunan BAŞLAT butonuna tıklayarak işlemi başlatıyoruz.

İşlem sonunda da artık TPM ve Secureboot engeline takılmayan temiz formatlık bir USB belleğiniz olmuş olur.

Join the ConversationLeave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment*

Name*

Website