Windows 11: Yeşil Ekran Hatalarından Nasıl Kurtulursunuz?

Yeşil Ekran hatası İçin Çözüm Önerileri

Daha önceki Windows sürümlerinde Mavi Ekran Hataları (BSoD) ile karşılaşmış olabilirsiniz. Windows 11 yayınlandığında artık mavi ekranın tarih olduğu söylendi. Tabi bu sadece renk ile alakalıydı. Çünkü artık mavi ekran yerine siyah ekran gelmeye başladı (:

Bu yazımızda ise Yeşil Ekran Hatalarından bahsedeceğim.

İlginizi Çekebilir: Windows 11 Siyah veya Boş Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Yeşil Ekran Hatası Nedir?

Ölümün Yeşil Ekranı, Yeşil Ekran Hatası veya GSoD dediğimiz hata türü Windows işletim sisteminin kritik bir arızası nedeniyle oluşur. Ancak bu yalnızca Windows Insider derlemesinde veya Creator sürümlerinde gerçekleşir.

Microsoft, Windows Insider Programını, Windows’un gelecekteki yapılarını test etmek isteyen programcılar ve teknoloji konusunda bilgili kişiler için tasarladı. Ölümün Yeşil Ekranı, Insider Programındaki hataları, Ölümün Mavi Ekranının işaret ettiği standart Windows hatalarından ayırır.

Yeşil Ekran Hatasının Nedenleri?

GSOD hatalarına neden olan asıl konu donanım arızalarıdır. Ancak buna bağlı çevre birimleri veya üçüncü taraf programlar, bozuk sistem dosyaları, güncel olmayan sürücüler ve aşırı bellek kullanımı da neden olabilir.

Yeşil Ekran Hatasının çözümlerine başlamadan önce bilgisayarınızı sıfırlamanızı tavsiye ederim. Bunun öncesinde ise dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Eğer bilgisayarınızı sıfırladığınız halde Yeşil Ekran Hatası alıyorsanız aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Yeşil Ekran Hatası İçin Çözüm Önerileri

Yeşil Ekran Hatası aldığınızda eğer bilgisayarınız açılıyorsa ilk yapmanız gereken şey işletim sistemini güncellemektir. Zaten bu hata türü genelde kararlı son sürümden önce karşılaşılan hata türü olduğu için güncellenen işletim sisteminde gideriliyor. Ancak bu işe yaramazsa aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Grafik Sürücülerini Güncelleyin

Güncel olmayan grafik sürücüleri, GSOD’ye neden olabilecek yaygın nedenlerden biridir. Bu hata genellikle oyun oturumları sırasında Insider Preview’da meydana gelir. Bu nedenle, grafik kartı sürücüleriyle ilgili bir sorundan şüphelenmek mantıklıdır.

 • Adım 1: Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatın.
 • Adım 2: Arama çubuğunu kullanarak Aygıt Yöneticisini bulun ve çalıştırın.
 • Adım 3: Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Görüntü Bağdaştırıcıları‘nın yanındaki ok işaretine tıklayın ve orada bulunan ekran kartlarının üzerine gelerek sağ tıklayın. Açılan seçeneklerde Sürücüyü Güncelleştir seçeneğini tıklayıp sürücülerinizi güncelleştirebilirsiniz.

Ya da bunun yerine sürücü güncelleştirme yazılımları kullanabilirsiniz. Sürücüleri güncelledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp Yeşil Ekran hatalarının devam edip etmediğini kontrol edin. Devam ediyorsa makalemizi okumaya devam edin.

Harici Donanımların Bağlantısını Kesin

Bazen, bir donanım arızası nedeniyle Yeşil ekran Hatası alabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızın iç donanımını kontrol etmeden önce, sorunun ona bağlamış olabileceğiniz çevresel aygıtlardan biriyle ilgili olup olmadığına kontrol etmemiz gerekir.

 • Klavye, fare, hoparlörler ve diğer aygıtlar gibi tüm harici aygıtların bilgisayar ile olan bağlantısını kesin.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve GSOD’nin görünüp görünmediğine bakın.

Her şey yolunda görünüyorsa, çevresel aygıtlarınızdan biri veya daha fazlası arızalıdır. Hangisi olduğunu belirlemeniz gerekecek. Hepsini tek tek bağlayın ve hangisinin GSOD hatasına neden olacağını görün. Arızalı cihaz onarılmalı veya yenisi ile değiştirilmelidir.

Güvenilir Olmayan Programları Kaldırın

Üçüncü parti yazılımlar, Windows Insider sürümleriyle uyumlu olmayabilir ve bu uyumsuzluklar nedeniyle bazen Yeşil Ekran hatalarına neden olabilir. Bunları kaldırmanız ve hatanın devam edip etmediğini görmeniz önerilir. Herhangi bir programı kaldırmak için:

 1. Denetim Masası’na gidin. Bulmak için arama kutusunu kullanabilirsiniz.
 2. Programlar bölümünün altında, Program Kaldır seçeneğine tıklayın.
 3. Kaldırmak istediğiniz programa tıklayın ve üst kısımda bulunan Kaldır/Değiştir butonu ile bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

Üçüncü taraf programını kaldırmak yeterli olmayabilir. Ayrıca onunla ilgili tüm dosyaları kaldırmanız gerekecektir. Bunu yapmak için klavyenizde Win + E tuşlarına basarak Dosya Gezgini’ni açın . C:\ProgramData klasörüne gidin, (Eğer ProgramData klasörü görünmüyorsa telaşlanmayın muhtemelen gizli öğe olduğu için göremiyorsunuzdur, Gizli öğeleri göster seçeneği ile görebileceksiniz. )kaldırılan programla ilgili tüm klasörleri ve dosyaları seçin ve klavyede Delete tuşuna basın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bunun Yeşil Ekran hatalarını düzeltip düzeltmediğine bakın.

Tarayıcılardan Donanım Hızlandırmayı Devre Dışı Bırakın

Donanım Hızlandırma genellikle video ve ses dosyalarıyla uğraşanlar tarafından kullanılır. Özellikle ekran kartı ve ses kartı; film izlerken, oyun oynarken veya müzik dinlerken daha iyi bir performans sunmak için bu özelliği kullanır.

Ancak Donanım Hızlandırma, sorunsuz bir deneyim sağlamak için güçlü bir GPU gerektirir. Yetersiz güç varsa, tarayıcınız Yeşil Ekran hatasına neden olacak kadar yavaşlayacaktır. Eğer yukarıda sıraladığımız yöntemler işe yaramadıysa Donanım Hızlandırma seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Chrome Tarayıcısını Kullanıyorsanız

 • Adım 1: Chrome’u açın ve sağ üstte bulunan 3 noktaya tıklayarak gelen seçeneklerden Ayalar seçeneğine tıklayın. (Ya da adres çubuğunu chrome://settings/ yazıp enter tuşuna basın)
 • Adım 2: açılan ayarlar sayfasında solda bulunan menülerden Sistem seçeneğine tıklayın.
 • Adım 3: Burada bulunan “Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullanseçeneğini pasif hale getirin.
 • Adım 4: Bu işlemden sonra Chrome tarayıcınızı yeniden başlatın.

Microsoft Edge Tarayıcısını Kullanıyorsanız

Microsoft Edge tarayıcısından aynı işlemleri yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz

 • Adım 1: Edge tarayıcısını açın ve sağ üstte bulunan üç nokta simgesine tıklayın. Açılan seçeneklerden Ayarlar menüsünü bulup tıklayın.
 • Adım 2: Sol taraftaki menülerden Sistem ve Performans seçeneğine tıklayın. (İsterseniz adres çubuğuna edge://settings/system yazıp enter tuşuna basabilirsiniz)
 • Adım 3: Burada bulunan “Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırma kullanseçeneğini pasif hale getirin.
 • Adım 4: Ardından tarayıcınızı yeniden başlatıp kontrol edebilirsiniz.

Temiz Bir Windows Yükleyin

Yukarıdaki tavsiyelerini denediğiniz halde Yeşil Ekran Hatası alıyorsanız bilgisayarınıza temiz bir Windows 11 – Windows 10 yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu durumdan önce makalenin başında bahsettiğim gibi dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayın. Aynı zamanda yasal olmayan indirme sitelerinden değil Microsoft’un kendi sitesinden indireceğiniz imaj dosyasıyla bilgisayarınıza sıfırdan Windows 11 kurmayı deneyin. Eğer çok lazım değil ise Insider veya Creator sürümleri yerine kararlı sürümleri kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir