Windows 11’de Uygulamalar ve Oyunlar İçin Ekran Kartı Nasıl Seçilir?

Oyunlar için ekran kartı seçimi

Eğer grafik kartı dahili olan bir bilgisayar kullanıyorsanız ortalama oyunlarda ve programlarda sorun yaşamazsınız. Ancak bazı oyunlar ve programlarda bu kartlar gerektiği kadar performans sağlamıyor.

Ancak bilgisayarınızın ekran kartı harici bir kart ise kullandığınız programlarda veya oyunlarda bu kart ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Windows 11 işletim sisteminin güzel tarafı da bir uygulamanın veya oyunun harici grafik kartı veya dahili grafik kullanmasını kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Windows 11 kullanıcıları için programlarda ve oyunlarda hangi ekran kartını nasıl kullanacaklarını adım adım anlatacağım. Ama ondan önce neden dahili veya harici ekran kartı kullanmalıyız ondan bahsedelim.

Dahili ekran kartı, uygun maliyetlidir. Daha az güç harcadıkları için bilgisayarınızın çok fazla ısınmasının önüne geçer. Fazladan soğutucuya gerek kalmaz. Fazladan yer kaplamazlar anakart üzerinde bulunur.

Dahili ekran kartları, yüksek kapasiteli ya da 3D oyunları düzgün bir şekilde çalıştıramazlar. Overlock (hız aşırtma) işlemleri yapılamaz. Render almak çok uzun sürer.

O zaman stratejiniz şöyle olmalıdır. Gerçekten yüksek performansa ihtiyaç duymadığınız uygulama ve oyunlar için dahili (tümleşik) ekran kartını seçmeli. Ama yüksek performansa ihtiyaç duyduğunuz oyun ve programlar için harici ekran kartını seçmelisiniz.

Adım adım her oyun ve program için ekran kartının seçiminin nasıl olduğuna bakalım.

Adım 1: Başlat menüsünden Ayarlar seçeneğine tıklayalım.

Adım 2: Açılan pencerede sol kısımdaki menülerden Sistem > Monitör seçeneğine tıklayalım.

Adım 3: Karşımıza gelen seçeneklerden bu sefer Grafikler bölümüne tıklıyoruz. Sayfanın en aşağısında yer alan seçenektir.

Adım 4: Grafikler seçeneğine tıklayınca karşımıza gelen sayfadaki seçeneklere bakalım.

  • Varsayılan Ayarlar: Buradan Donanım Hızlandırmalı GPU Zamanlamasını aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Eğer değiştirirseniz bilgisayarınızı yeniden başlatınca bu değişiklik devreye girecek.
  • Uygulamalar İçin Özel Seçenekler: Aslında bu kısımdan listede yer almayan program ve oyunları ekleyebilirsiniz.
  • Bu Listeyi Ara: Çok fazla program ve oyun listeleniyorsa kullanacağı ekran kartını değiştirmek istediğiniz program ve oyunu aramak için kullanabilirsiniz burasını.
  • Bu kısımda hangi programın ayarlarını değiştireceksek ona tıklıyoruz.

Adım 5: Şu an için Adobe Illustrator programının ayarını değiştirmek istiyorum bu yüzden bu programa tıklıyorum.

Programa tıklayınca karşımıza Seçenekler ve Kaldır isimli 2 buton çıkıyor.

Kaldır butonuna tıklayınca programı sadece listeden kaldırıyor. Seçenekler butonuna basınca ekran kartı seçimi aktif hale geliyor.

Adım 6: Burada karşımıza pop-up şeklinde küçük bir pencere çıkacak. Buradan programın hangi ekran kartı üzerinden çalışmasını istiyorsak onu seçip Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Bazen bu ayarları kaydet dedikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekebilir.

Bu kadar! Bitirdiniz. Windows 11’deki uygulamalar veya oyunlar için tercih edilen GPU’yu bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir