Windows Bilgisayara Python Kurma

Programlamaya başlayacak kişiler için ilk önerilenlerden birisi Python dilidir. Çünkü öğrenmesi kolay ve kod yazması da diğer dillere göre hızlıdır. Bu makalede Windows bilgisayara Python kurulumunun nasıl yapılacağına adım adım değineceğiz.

Windows Bilgisayara Python Kurulumu

Adım 1: Python’un resmi web sitesine girerek Download butonuyla bilgisayarımıza indiriyoruz. Farklı bir sisteme kurmak istiyorsanız. Download butonunun altındaki işletim sistemini seçerek karşınıza gelen sürümlerden sisteminize göre uygun olanı da yükleyebilirsiniz.

Adım 2: İndirdiğimiz Python dosyasını sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğiyle açıyoruz.

Adım 3: Öğrenme amaçlı kurduğumuz için özelleştirmeye ihtiyaç duymadan alttaki iki seçeneği işaretleyip Install Now seçeneğine tıklayalım.

Adım 4: Kurulum tek adımda gerçekleşiyor. Sonraki ekranda kurulum tamamlandıktan sonra Close butonuna basarak kapatıyoruz.

Python’un Kurulduğunu ve Sürümünü Nasıl Öğrenebilirim?

Bazen Python’un bilgisayarınıza kurulduğunu veya hangi versiyonunun kurulduğunu kontrol etmek istersiniz. Bu gibi durumlarda aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Adım 1: Görev çubuğunda yer alan Başlat simgesine tıklayıp Komut İstemi Yönetici (CMD) diye arama yapın ve CMD’yi açın.

Adım 2: Gelen pencerede “python –version” (tırnaklar olmadan) yazın ve Enter tuşuna basın. Bu şekilde eğer Python kuruluysa hangi versiyonunun kurulduğunu öğrenebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir