Windows Güvenlik İstisnaları Nasıl Ayarlanır?

Windows Güvenlik İstisnaları Nasıl Ayarlanır

Windows 10 ve Windows 11 ilk kurulduğunda kendi içinde Windows Güvenliği programıyla beraber kuruluyor. Eğer 3. taraf bir güvenlik yazılımı kullanmıyor olsanız bile hala güvenliğinizi koruyacak bir program vardır.

Windows Güvenliği uygulaması, cihazınızda depolanan her dosyayı tarayan harika bir virüsten koruma yardımcı programıdır. Sadece bu değil, aynı zamanda yetkisiz erişimi, kötü amaçlı yazılımları ve virüsleri engelleyerek cihazınızı gerçek zamanlı olarak korur.

Windows Güvenliği uygulamasının da birkaç kusuru vardır. Bazen, bilgisayarınıza kurmak istediğiniz programları engelleyebilir. Bunun yanı sıra çeşitli dosyaları da yanlış etiketleyerek (onları zararlı dosya gibi görüp) bunları engelleyebilir ya da silebilir.

Bu yüzden bazen bazı uygulamaları ya da dosyalarımızı Windows Güvenliği uygulamasının taramamasını ya da müdahale etmemesini isteriz. Bu durumda bunları Dışlamalar listesine eklememiz gerekiyor.

Bu yazıda Windows Güvenliği uygulamasını kullanarak Dışlamalar listesine nasıl ekleyeceğimizden bahsedeceğim.

Adım 1: Windows Arama kısmından Windows Güvenliği programını bulup açalım.

Adım 2: Karşımıza Windows Güvenliği programı gelecek. Burada Virüs ve Tehdit Koruması seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Gelen sayfada Virüs ve Tehdit Koruması alanının altındaki Ayarları Yönet seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Açılan sayfanın alt kısmında Dışlamalar bölümünün altında Dışarıda Bırakılanları Ekle veya Kaldır seçeneğine tıklayın. Eğer izin ile alakalı bir pencere çıkarsa Evet butonuna tıklayarak ilerleyin.

Adım 5: Açılan bu sayfada Dışlama olarak yani taranmasını istemediğimiz bir Dosyayı, Klasörü, Dosya Türü’nü veya İşlemi ekleyebiliriz. Bunun için sayfada + Bir Dışlama Ekle butonuna basıp dışlamanın ne olduğunu belirtmeliyiz.

Adım 6: Bir Dışlama Ekle butonuna basıp seçeneklerden birini seçtiğinizde karşınıza eklemek istediğiniz dosyayı seçmenize yardımcı olan dosya penceresi gelecektir. Buradan dosyanızı seçin ve Aç butonuna tıklayın. Artık bu dosya Windows Güvenliği tarafından taranmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir