Wisptis.exe Nedir? nasıl Devre Dışı Bırakılır?

wipstis.exe nedir nasıl devre dışı bırakılır

Wisptis.exe son dönemlerde bazı kullanıcılara sorun çıkaran Windows sistem dosyasıdır. Sorunu yaşayanlar Görev Yöneticisinden Görevi Sonlandır yapsalar bile bir süre sonra tekrar çalışmaya başlıyor. Peki wisptis.exe nedir? Kaldırmalı mıyız?

wisptis.exe Nedir?

Wisptis.exe programı, Microsoft ofis yazılımında el yazısı özelliğini etkinleştiren yürütülebilir bir dosyadır. “WISPTIS”, Windows Mürekkep Hizmetleri Platformu Tablet Giriş Alt Sistemi anlamına gelir ve dosya açıklaması “Microsoft Kalem ve Dokunmatik Giriş Bileşeni”dir. Kısacası, Microsoft Tablet PC Platformu için oluşturulmuş bir kalem giriş aygıtı aracıdır.

Yasal bir Windows yürütülebilir dosyasıdır ve Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 10 ve Windows 11 dahil olmak üzere çoğu Microsoft Windows işletim sisteminde bulunabilir.

wipstis.exe İle İlgili Sorun Nedir?

Wisptis.exe ile ilgili sorun, dokunmatik ekran veya kalem kullanılmadığında bile arka planda çalışmasıdır. Daha fazla işlem gücü gerektiğinde bu bir sorun haline gelir. İşlemin birçok sistem kaynağını tükettiği, işlemciye darboğaz yaptığı ve diğer programları olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Ayrıca, bir kalem tablet kullanımdayken belirli kullanıcıların PC veya terminal sunucularından çıkış yapmasını engellediği de bildirilmiştir.

Daha da kötüsü, işlemi kaldırmak imkansızdır çünkü Windows Dosya Koruması, sisteminizi her yeniden başlattığınızda, Windows Update’i çalıştırdığınızda veya Adobe Acrobat’ı veya Microsoft Office programlarından birini yüklediğinizde yeniden yüklenecek şekilde programlayacaktır.

wisptis.exe Kötü Amaçlı Bir Yazılım mı?

Wisptis.exe dosyası, orijinal bir Windows sistem dosyasıdır. Ancak kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar, truva atları ve diğer virüsler bu dosya gibi görünebilir. Bu nedenle sizde çalışan wisptis.exe varsa bunun orjinal dosya olup olmadığını Görev Yöneticisi‘nden öğrenebilirsiniz. Görev Yöneticisinden wisptis.exe dosyasına sağ tıklayın Özellikler menüsüne gelin ve konum kısmına bakın eğer “C:\Windows\System32” yazıyorsa kötü amaçlı yazılım değildir.

Eğer konum kısmı farklıysa aynı isimde kötü amaçlı yazılım sisteminize bulaşmış demektir. Bunun için güvenlik programları yardımıyla sisteminizi tarayıp temizlemeniz gerekir.

wipstis.exe Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

wisptis.exe Uygulamasını Devre Dışı Bırakmak Güvenli mi?

Eğer normal bir kullanıcıysanız wipstis.exe uygulamasını devre dışı bırakmak günlük işlerinizi aksatmayacaktır. Ancak dokunmatik ekrana sahip bir cihaz kullanıyorsanız bir takım sıkıntılar çıkabilir. Bu yüzden eğer işinize yaramıyorsa devre dışı bırakın.

Şimdi de wisptis.exe uygulamasını nasıl devre dışı bırakacağımıza bakalım.

wipstis.exe Uygulamasını Komut İstemi İle Devre Dışı Bırakma

Adım 1: Başlat Menüsünü açın ve “Komut İstemi” yazıp.

Adım 2: Gelen sonuçlardan Komut İstemi uygulamasını yönetici olarak çalıştırın. (Onaylamak için Tamam / Evet butonuna basmanız gerekebilir)

Adım 3: Sırasıyla aşağıdaki kodları yazıp Enter tuşuna basın. (Her satırı yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.)

%systemdrive%
cd %windir%\system32
takeown /f wisptis.exe

Eğer 3. satırdaki koddan sonra “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” hatası alırsanız wisptis.exe uygulaması bilgisayarınızda bulunmadığındandır. Eğer böyle bir dosyanın bilgisayarınızda C:\Windows\System32 dışında bir yerde görüyorsanız muhtemelen kötü amaçlı bir yazılımdır. Antivirüs ile tarama yapmalısınız.

icacls wisptis.exe /deny “NT AUTHORITY\SYSTEM”:(RX)

Adım 4: Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. wisptis.exe uygulamasının devre dışı olup olmadığı kontrol etmek için klavyeden CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına basıp Görev Yöneticisini başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir