Windows 11 Xbox Game Bar Nasıl kapatılır

Windows 10 veya Windows 11 işletim sisteminizi bilgisayara kurarken otomatik olarak yüklenen Xbox Game Bar, oyun veya video düzenleme gibi özellikle enerji yoğun faaliyetler sırasında bilgisayarın performansını potansiyel olarak etkileyebilir. Bu nedenle, devre dışı bırakılması genel kullanıcı deneyimi açısından faydalı olabilir. Peki Windows 10 veya 11‘de Xbox Game Bar nasıl devre dışı bırakılır?

Xbox Game Bar, çoğunlukla oyun oynarken kullanılan çeşitli özelliklere erişim sağlayan bir araçtır. Esas olarak Windows altında oyun kliplerinin ekran görüntülerini ve video çekimlerini almak için kullanılır. 

Xbox Game Bar çoğu zaman arka planda çalıştığından, özellikle yoğun görevleri (oyun, video düzenleme vb.) gerçekleştirirken bilgisayarın performansını etkileyebilir. Bu durumda Xbox Game Bar‘ın devre dışı bırakılması bilgisayarınızın genel performansının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Windows 11’de Xbox Game Bar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Adım 1: Klavyeden Windows + I tuş kombinasyonuyla ya da görev çubuğunda Başlat simgesine tıklayıp Ayarlar seçeneğini açın.

Adım 2: Sağ tarafta bulunan Oyun seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Gelen pencerede Xbox Game Bar seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Xbox Game Bar alanındaki düğme yardımıyla Kapalı hale getirin.

Böylece kullanmadığınız zaman ya da oyun oynayan bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, Xbox Game Bar‘ı kapalı tutarak bilgisayarınızın performansına ek yük bindirmesini engelleyebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir